XX lat polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

XX- lecie wymiany polsko-niemieckiej

III LO im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej gościło już po raz dwudziesty uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionego miasta ESSEN (Niemcy - Nadrenia Północna-Westfalia).

Historia wymiany sięga roku 1999 kiedy to podczas spotkania przedstawicieli szkół polskich i niemieckich doszło do nawiązania pierwszych kontaktów pomiędzy szkołami III LO im. Stefana Żeromskiego z Bielska-Białej i Gymnasium am Stoppenberg z Essen.

Kolejnym etapem współpracy było zorganizowane w roku 2000 pierwsze spotkanie naszych szkół w Niemczech. W czasie tej wizyty uczniowie polscy i niemieccy uczestniczyli w różnych zajęciach sportowych i plastycznych oraz odwiedzili m.in. międzynarodowe targi EXPO 2000 w Hanowerze. Dużym ułatwieniem w kontaktach zagranicznych jest nieograniczona możliwość korzystania z Internetu oraz przydatnych portali społecznościowych.

 W ciągu wspomnianych 20 lat byliśmy m.in. w Krakowie, Wieliczce, Pszczynie, na Słowacji, na Szyndzielni, Klimczoku, w Szczyrku, we Wrocławiu, Warszawie, Istebnej, Czorsztynie, Duisburgu, Duesseldorfie, Dortmundzie, Muenster, Berlinie i Bonn. Oprócz pobytu w rodzinach goszczących, przełamywaniu barier językowych i poznawaniu nowych miejsc zawiązywały się nowe polsko-niemieckie przyjaźnie. W trakcie wymian odbywają się spotkania integracyjne, wspólne ogniska, gry w kręgle, bilard oraz różne wycieczki. Niejednokrotnie podczas wymian polsko-niemieckich realizowane są trudne projekty związane z wydarzeniami historycznymi. Nauczyciele niemieccy każdorazowo kładą szczególny nacisk na przybliżanie młodzieży trudnej historii czasów hitlerowskich i możliwość zwiedzenia Muzeum w Auschwitz i Birkenau. Współpraca w tym obszarze pomaga uporać się z uprzedzeniami i bolesną historią. Zakwaterowanie w rodzinach, bliski kontakt z przyrodą, sport, wycieczki oraz wspólne rozmowy sprzyjają pełnej integracji polsko-niemieckiej. Każda wymiana pozostaje na długo w pamięci i niesie za sobą nowo zdobyte kontakty, dobry humor i dużo niezapomnianych wrażeń. Jest to niezwykła przygoda, w której ważnym elementem jest oswajanie się z językiem niemieckim, poznawanie nowych ludzi, ich historię i kulturę.

"Już w zeszłym roku szkolnym miałyśmy plan na świętowanie naszej okrągłej rocznicy. Niestety trudny czas pandemii zweryfikował nasze plany." - mówią organizatorki.

"W X-tą rocznicę wymiany polsko-niemieckiej poza innymi atrakcjami byliśmy zaproszeni na 3-dniową wycieczkę do Berlina." - wspominają.

„Dzięki wsparciu finansowemu od PNWM - organizacji wspierającej polsko-niemieckie wymiany młodzieży, mogliśmy choć z rocznym opóźnieniem zrealizować nasz program z okazji XX- lecia wymiany”.

"Zorganizowaliśmy m.in. ognisko integracyjne, przejazd Ciuchcią Beskidzką, grę miejską ze zwiedzaniem miasta, graliśmy w kręgle i bilard, zapoznaliśmy uczniów niemieckich z naszą szkołą, dyrekcją, a przez udział w zajęciach lekcyjnych także z innymi nauczycielami." - dodają nauczycielki języka niemieckiego.

Pobyt był od rana do wieczora wypełniony różnymi atrakcjami, jednak główną była wspólna 3-dniowa wycieczka do Warszawy.

„Sięgając pamięcią wstecz niezwykle mile wspominamy różne nasze wycieczki oraz wspólnie spędzony czas. „Przegadaliśmy” wiele nocy, omówiliśmy setki tematów i problemów. W tzw. międzyczasie zakładaliśmy rodziny, rodziły się nam dzieci – nasze prywatne”.- śmieją się nauczycielki.

„Także wśród uczestników wymiany mamy polsko-niemieckie szczęśliwe małżeństwo z dwójką dzieci. Jesteśmy z tego dumni, trzymamy kciuki i pozostajemy w kontakcie. Obecnie cała rodzina mieszka w Warszawie w związku z pracą”.

I ciągle jeszcze nam się chce organizować wyjazdy, czy gościć naszych przyjaciół z Niemiec. Jest jeszcze tak wiele miejsc, które możemy razem zobaczyć i wiele możliwości, żeby integrować polsko-niemiecką młodzież. Dodatkowo, atrakcyjność wymian zwiększa dofinansowanie z PNWM z siedzibą w Warszawie. Bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe i dalszą możliwość współpracy.
W piątek 9 października 2021r. niemiecka grupa po 7 dniach pełnych wrażeń wróciła do domu, a na kwiecień lub maj 2022r. planujemy rewizytę w Essen i już nie możemy się doczekać.

mgr Iwona Chmielewska i mgr Agata Siemiątkowska