Samorząd Uczniowski

logo-su
 
Samorząd Uczniowski to jeden z organów szkoły, obok dyrekcji, rady pedagogicznej i rady rodziców. To organizacja uczniów danej szkoły, obejmująca całą społeczność uczniowską, która jest niezależna od administracji oświatowej i jakiejkolwiek partii oraz ugrupowań politycznych.
 
Patrząc w przeszłość, prekursorami samorządności uczniowskiej w Polsce byli m.in. takie postacie jak Janusz Korczak, Władysław Przanowski czy Aleksander Kamiński, a obecnie, powołanie Samorządu Uczniowskiego gwarantuje Ustawa o systemie oświaty, z dnia 7 grudnia 1991 roku.
 
Jak mówi encyklopedia, Samorząd powinien być organizacją demokratyczną. Uczniowie w sposób nieskrępowany powinni wybierać swoich przedstawicieli według przyjętych przez ogół uczniów procedur. Organy Samorządu Uczniowskiego powinny reprezentować interesy uczniów wobec nauczycieli, rodziców, administracji oświatowej. Członkowie Samorządu mają prawo i powinni rozwiązywać realne problemy uczniów i podejmować słuszne decyzje, a tym samym mieć wpływ na życie szkoły, współdecydować o sprawach jej dotyczących. Decyzje dotyczące zakresu działań Samorządu w danej szkole i planu tych działań powinny należeć do uczniów. Samorząd ma prawo oczekiwać od szkoły wsparcia dla swojej działalności. Rolę doradcy spełnia opiekun Samorządu, wybrany przez uczniów spośród nauczycieli danej szkoły.
 
Naszym celem, w trakcie tej kadencji, jest wypełnianie powierzonych nam zadań, dbanie o prawidłowe funkcjonowanie Samorządu wedle ogólnych zasad, kontynuowanie jak i tworzenie nowych akcji, imprez oraz wydarzeń szkolnych, jak również pokazanie, że funkcja taka jak przewodniczący czy zastępca Samorządu Uczniowskiego, nie jest tylko funkcją reprezentacyjną, ale zobowiązuje i daje dużo możliwości do pracy i tworzenia na rzecz szkoły, uczniów, miasta oraz całego społeczeństwa.
 

 
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest:
• mgr Łukasz Świątek
 
 
Kontakt z Samorządem:
• E-mail Samorządu Uczniowskiego:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
Samorządu Uczniowski III LO na portalach:
 
 
Strony obsługiwane przez Samorządu Uczniowski III LO: