"LOREM IPSUM"

Pewnego letniego dnia dwóch uczniów naszej szkoły wpadło na pomysł niebanalny. Chcieli oni założyć własną gazetkę. Na przestrzeni kilkunastu miesięcy kilku innych szalonych uczniów, dołączyło do ich projektu, tworząc wspólnie redakcję „Lorem Ipsum”. Na początku było słowo i nadzieja, że nam się uda. I tak też się stało.

333 STRON

567 dni, 333 stron, 100 artykułów, 30 redaktorów, 18 miesięcy, 12 numerów, 3 wygrane konkursy. To podtytuł projektu, który tworzyliśmy od września 2011 roku. Trzy fundamentalne zasady: monochromatyczność, anonimowość i wszechstronność towarzyszyły nam od pierwszego do ostatniego numeru. Zawsze chcieliśmy pokazać się z jak najlepszej strony, ale świat z tej najprawdziwszej. Pisaliśmy o tym wszystkim, co wydawało nam się godne przekazania, zaciekawienia innych, pochwalenia, skrytykowania, zauważenia. Tworzyliśmy o tym, co drzemie w nas samych i świecie dookoła.

IDEA

Gazetka szkolna „Lorem Ipsum” była projektem, w którym najważniejsza dla nas była pasja jego twórców, ich wszechstronność i kreatywność. Tworzyliśmy wspólnie pismo, które łączyło nas jako grupę redaktorów, ale które i jednoczyło naszych czytelników. Wielokrotnie byliśmy nagradzani (wygrana konkursu Szpalta 2012, zajęcie drugiego miejsca w Konkursie Dziennikarskim WSZOP 2013 i Szpalta 2011) i doceniani przez czytelników (w tym uczniów i kadrę nauczycielską), ale także osoby, będące naszymi autorytetami (opinie nt. projektu znanych dziennikarzy, rektorów uczelni). Nasi czytelnicy zawsze zwracali dużą uwagę na jakość artykułów, naszą systematyczność w wydawaniu kolejnych numerów, a także zauważalną pasję do tego, co robimy.

Myślimy, że to właśnie na tym polegał nasz sukces – priorytetem była idea. Podsumowując naszą działalność, wszyscy jesteśmy zgodni, że projekt okazał się sukcesem. Zrealizowaliśmy naszą misję i cele, jakie sobie postawiliśmy na początku współpracy. Gazetka, jaką było nam dane tworzyć, stała się swoistym symbolem w naszej szkole, a także poza nią, dała nam motywację do dalszych działań i wzbogaciła nasze doświadczenie.

Zgodnie przyznajemy, że nie spodziewaliśmy się, że tak wiele pracy czeka nas w związku z jej stworzeniem, ale jesteśmy z niej usatysfakcjonowani. Planowaliśmy stworzyć coś, co zarówno zachwyci nas, jak i czytelników, będzie stałym wkładem w kulturę naszego regionu i przyniesie nam powód do dumy. Wszystkie założenia – zrealizowaliśmy.

ANONIMOWOŚĆ

Tworzyliśmy anonimowo, bo nikt z nas nie chciał, by jego artykuły były oceniane przez pryzmat tego, jak jest spostrzegany na szkolnym korytarzu. Anonimowość tę, z mniejszym lub większym efektem, udało nam się utrzymać przez prawie cały okres naszej działalności. W Wydaniu Specjalnym poświęconym całej Redakcji, redaktor naczelna opublikowała oficjalnie listę wszystkich trzydziestu twórców projektu.
 
 
 
 

 

 

REDAKTORZY

Ordog - Urszula Kasperek (Zastępca redaktor naczelnej)
Bonkers - Maciej Furtak (Sekretarz)
MadCat - Maciej Zieliński (I Redaktor Naczelny)
Blizzard - Kuba Jeziorek
Vaulter - Maciej Płużek (Ilustrator)
PeopleCantTalk - Andrzej Jaworowski
Surreal - Gabriela Kapturkiewicz
Pestifer - Maciej Paduszyński
Ecoffemaker - Kuba Stradomski
Marryme - Karolina Jarubasz
Loutre Noire - Magdalena Zgłobica
Errata - Agata Bołdys
Malinowa Mamba - Irena Szczerba
K.T.O/ O.N.A - Alicja Szczerba
Smutny Kamień - Tomasz Jakóbiec
NoName - Justyna Trzopek
Verseau - Seweryn Olek
Antonina - Justyna Charkiewicz
Honyszkekojok - Ewelina Willman
Gooseberry Muffin - Julia Polewka
bellitudinis - Martyna Tarnawska (Redaktor naczelna)

Redakorzy nieujawnieni:

Godmother - ?
Ekkertnytt - ?
Shaman - ?
Mokrosz - ?
Fleur Shiller -  ?
Taniewino - ?
Queen of Leon - ?
Jaszczur - ?
Surkim - ?
 

Redaktor naczelna, Martyna Tarnawska
 
 

Strona internetowa projektu: liloremipsum.blogspot.com
Numery archiwalne: