Warsztaty PAKS

WARSZTATY American Heart of Poland

Tak jak obiecało kierownictwo Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, zwycięzcy szkolengo konkursu, dwie uczennice naszego liceum, Katarzyna Rodak i Liwia Fajferek z klasy 4bp pod opieką Pani Dagny Lenartowicz-Dyczek miały okazję wziąć udział w warsztatach organizowanych przez American Heart of Poland w dniach 30.11-1.12.2022. Pierwszy dzień zajęć odbywał się w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Bielsku-Białej. Nasze uczennice wraz z innymi wybranymi osobami z liceów z Tychów i Katowic brały udział w zajęciach z szycia chirurgicznego, a także poznały tajniki kardiologii i kardiochirurgii. Mogły zobaczyć sale operacyjne oraz sale zabiegowe. Co najbardziej podobało się dziewczynom, miały okazję być na sali operacyjnej podczas dwóch operacji na otwartym sercu. Następnego dnia uczennice wzięły udział w szkoleniu z pierwszej pomocy, dzięki czemu uzyskały one certyfikat ukończenia kursu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Po zajęciach mogły spróbować swoich sił w wykonywaniu echa serca i symulacji badań laparoskopowych. Dwudniowe warsztaty zakończyły się wręczeniem certyfikatów udziału w warsztatach z kardiologii i kardiochirurgii. Zarówno dla Liwii, jak i dla Kasi te dwa dni były niezwykłym przeżyciem, a wspomnienia na pewno pozostaną z nimi na długo. Być może takżę zaowocują wyborem drogi życiowej.

 

Dzień z Pasją 2/2223

Dzień z Pasją; spotkanie drugie.

7 listopada gościliśmy w murach Żeromskiego dyrektora ośrodka kardiologiczno-kardiochirurgicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej i ordynatora oddziału kariologii PAKS, Pana profesora dr. hab. nauk medycznych, Krzysztofa Milewskiego. Spotkanie odbyło się w ramach rozpoczynającej się współpracy PAKS i bielskich szkół średnich w połączeniu ze szkolną inicjatywą Dnia z Pasją. Nasze spotkanie było piękną podróżą po historii i współczesności kardiologii i kardiochirurgii i medycyny w ogólności oraz dowodem na to, że pasja i upór to bardzo potężne narzędzia znacznie ułatwiające osiąganie zamierzonych celów. Profesor Milewski jest przykładem człowieka interdyscyplinarnego, mającego wielki szacunek do wiedzy i osiągnięć ludzkości, który przy okazji prezentuje postawę, że nawet jeśli czegoś nie wiem to nawet tej niezdobytej wiedzy nie lekceważę i chętnia ją poznaję.

Spotkanie z licealistami, było też wstępem do inicjatywy Grupy American Heart of Poland polegającej na zainteresowaniu uczniów warsztatami i praktykami w Klinice, które to warsztaty będą miały miejsce w Bielsku-Białej na początku grudnia 2022.

Niezwykle błyskotliwym podsumowaniem całego spotkania, oddającym sens i klimat rozmowy było pytanie zadane przez jednego z uczniów: "Z czego zdawał Pan maturę i z jakimi wynikami?"...

EUROWEEK - SZKOŁA LIDERÓW

EUROWEEK 4

EUROWEEK jest międzynarodowym programem, który ma na celu rozwój zdolności przywódczych, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności interpersonalnych. Pomaga on budować pewność siebie, rozwija integrację wielokulturową i promuje naukę języków obcych.

Dlatego pomyślałyśmy, że to coś dla nas i od 17 do 21 października 2022 siedem uczennic naszej szkoły a mianowicie :Agnieszka , dwie Martyny z 2e, Emilia z 2c, Gosia z 2d , Ola i Zuzanna z 3b pod opieką Pani Magdaleny Piechy wzięło udział w warsztatach EUROWEEK w malowniczo położonym w Kotlinie Kłodzkiej Międzygórzu.

   Zajęcia w formie: interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych, prezentacji  i praktycznych ćwiczeń, prowadzone były w języku angielskim przez wolontariuszy z całego świata. W naszym ośrodku miałyśmy okazję spotkać młodych ludzi z: Gruzji, Azerbejdżanu, Albanii, Indonezji. Turcji, Ukrainy i Włoch. Dzień rozpoczynał się poranną porcją ćwiczeń energetyzujących, które dzięki przychylności aury mogły odbywać się na świeżym powietrzu. Potem niekończące się serie warsztatów i zajęć w grupach, w czasie których poznawaliśmy się nawzajem, debatowaliśmy na rozmaite tematy, przygotowywaliśmy występy artystyczne. Każdy mógł być: aktorem, piosenkarzem, modelką , czy prezenterem telewizyjnym.

EUROWEEK 2EUROWEEK 6

EUROWEEK 3

Najważniejsze jest jednak to, że wszyscy świetnie się bawiliśmy. To był fantastycznie spędzony czas w gronie wolontariuszy oraz uczniów z liceów ogólnokształcących z Bydgoszczy i Kołobrzegu. Wszystko to w przepięknej okolicy, o czym naocznie przekonali się wszyscy uczestnicy Euroweeku, odwiedzając Wodospad Wilczki i Sanktuarium Maria Śnieżna.

EUROWEEK 5

Liczymy na wyjazdy w kolejnych latach.

Dzień z Pasją 1/2223

Dzień z Pasją; spotkanie pierwsze.

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym spotkaliśmy się w niezbyt dużym gronie na prelekcji prowadzonej przez człowieka z pasją. Inaugurację tej inicjatywy w bieżącym sezonie 2022/2023 wziął na siebie Pan Alek Styrna, właściciel Bike Stacji Kozioła i miłośnik rowerów oraz nart biegowych. O swoich pasjach opowiadał 27 października ponad dwie godziny odpowiadając przy okazji na pytania uczestników spotkania.  Tematem przewodnim było pytanie: "Czy hobby może być sposobem na życie?" I to pierwsze spotkanie z naszego cyklu postawiło poprzeczkę chyba bardzo wysoko.

MSC - felieton

 

Maria Skłodowska-Curie była kobietą bez wątpienia wyjątkową.

Dziś – w rocznicę jej urodzin –  bardziej niż kiedykolwiek warto przypomnieć sobie, kim była, czego dokonała i jakimi zasadami kierowała się w życiu. Zwłaszcza, że możemy wyciągnąć z jej życiorysu wiele cennych lekcji.

 

Od biednej dziewczyny do naukowej pionierki.

Urodziła się w XIX wieku – w Polsce, która zniknęła z map z powodu rozbiorów. Jej szanse na dostanie się na studia, nawet mimo ogromnych chęci zdobywania wiedzy, były delikatnie mówiąc marne. W zawładniętej przez Imperium Rosyjskie Polsce kobietom nie wolno było uczęszczać na wyższe uczelnie. Ponadto majątek rodzinny Marii był niewielki, a polska zubożała szlachta nie należała do najbardziej uprzywilejowanej grupy… Niestety, jej mama zmarła, gdy dziewczynka była bardzo młoda, jednak Skłodowska nie poddała się. Studia były dla niej jedynym wyjściem z żalu; jedynym, co w czasie wojny, bez wsparcia i miłości mamy, mogło przynieść jej szczęście. Uczyła się ciężko przez lata, co zaowocowało tym, że ukończyła liceum ze specjalnym wyróżnieniem. Nie poprzestała jednak na tym – jej marzeniem było zostanie naukowczynią, podjęła więc tajne studia licencjackie na uniwersytecie latającym. Mimo tych przeszkód udało jej się wyemigrować do Paryża, ukończyć Sorbonę, pracować  i wygrać wraz z mężem, Pierre'em Curie, Nagrodę Nobla za odkrycie nowych pierwiastków –  radu i polonu. Jednak trzy lata później, w 1906 roku, jej świat się rozpadł: ukochany zginął w tragicznym wypadku drogowym. Curie, mimo wielu trudności, w tym wychowywaniu  samotnie dwójki dzieci, otrzymała tytuł profesorki na uniwersytecie w Sorbonie, ponieważ nikt w ówczesnym świecie naukowym nie wiedział tyle o promieniotwórczości, co ona. W 1911 roku otrzymała kolejną Nagrodę Nobla, a później założyła również Instytuty Curie w Paryżu i Warszawie oraz pomagała w leczeniu rannych żołnierzy podczas I wojny światowej. Zmarła w 1934 r. na białaczkę wywołaną przez ponad 30-letnie poddawanie się działaniu promieni radioaktywnych. W 1995 r. Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta, spoczęła w paryskim Panteonie. Szanując ostatnią wolę uczonej, która chciała spocząć u boku męża, do Panteonu trafiła również trumna Piotra Curie.

 

Dlaczego to tak imponująca postać?

  1. Skłodowska jako pierwsza osoba na świecie otrzymała aż dwie Nagrody Nobla. Dodatkowo, jako jedna z dwóch osób, dostała tę nagrodę w dwóch dziedzinach – fizyki oraz chemii.
  2. Jako pierwsza kobieta w historii zdała wstępny egzamin na Sorbonie – na wydział fizyki i chemii.
  3. Należała do pierwszych kobiet, które zdały egzamin na prawo jazdy, w tym również na samochody ciężarowe.
  4. Obejmując katedrę po mężu, Maria stała się pierwszą w historii profesorką na francuskiej Sorbonie.

Udowodniła światu, że kobiety mogą być wielkimi naukowczyniami, tak samo jak mężczyźni, co w czasach jawnego i systemowego dyskryminowania kobiet nie było popularną opinią. Starała się o posadę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zamierzała przygotować rozprawę doktorską. Choć drzwi polskiego uniwersytetu w tym czasie zaczynały się uchylać dla kobiet chcących uzyskać wyższe wykształcenie, o doktoratach dla nich nie było nawet mowy.  

Córki Marii również zdecydowały się na to, by wyjść opinii publicznej naprzeciw. Starsza – Irène Joliot-Curie – poszła w ślady matki i została wybitną naukowczynią. W 1935 r. otrzymała wraz z mężem Nagrodę Nobla z chemii za odkrycie sztucznej promieniotwórczości. Z kolei druga córka Marii Skłodowskiej-Curie, Ève Curie Labouisse, wykazywała zainteresowania artystyczne i literackie. Była też utalentowana muzycznie.

(Jeżeli chcesz poznać bardziej szczegółową biografię Marii Skłodowskiej-Curie, to zachęcam Cię do przeczytania wystawy znajdującej się przy sali numer 17)

 

Czego nauczyła mnie Maria Skłodowska-Curie?

Determinacji

Jej biografia pokazuje, że ja sama najczęściej zagrażam swojemu sukcesowi, powstrzymuję się od osiągnięcia celu. Nie powinnam obawiać się żyć i zabiegać o godną przyszłość. Wierzę w to, że mimo przeciwności losu, jakimi są trudne dzieciństwo, ubóstwo, warunki życia, dyskryminacja czy pochodzenie, jestem w stanie dokonać rzeczy spektakularnych. Determinacja, wytrwałość i wiara w siebie to główne przymioty, które mogą mi w tym pomóc – zupełnie jak u Marii, która nieraz musiała mierzyć się z bólem zadawanym przez życie czy ludzi. Jednak dzięki tym cechom osiągnęła sukces w dziedzinie tradycyjnie zdominowanej przez mężczyzn. Ona wiedziała, że jest w stanie tego dokonać i to zrobiła.

Jestem twórczynią swojej własnej rzeczywistości i nim zacznę rewolucjonizować świat, spróbuję zmienić siebie.

Historia tej naukowczyni pokazuje mi, że szczęście w moim życiu i to, jak postrzegam świat, zależy od jakości moich myśli; od tego, kim sama jestem, jakie schematy, zachowania i wartości rządzą moją codziennością. Nie mogę więc mieć nadziei na zbudowanie lepszego jutra, nie rozpoczynając zmian od siebie. Od przewartościowania swojej moralności, reorganizacji myśli, uwierzenia w siebie, pokochania tego, kim jestem. W tym celu pracuję co dzień nad sobą, samodoskonalę siebie. Staram się nie skupiać swojej uwagi na obsesyjnym poszukiwaniu problemów wokół, w innych i płonnych próbach naprawy świata, bo już raz się w tym zatraciłam. Lepiej jest być zajętą pielęgnowaniem samej siebie, swojego życia, swojej inteligencji i rzeczywistym kreowaniem świata niż nieustannym krytykowaniem innym. 

Wszystko wymaga czasu, a wielkie rzeczy nie przychodzą łatwo.

Cierpliwość zdaje się być umiejętnością, która odchodzi w zapomnienie w czasach nastawionych na szybkie życie, działanie i rezultaty. Droga do sukcesu Marii nie była ani oczywista, ani pozbawiona przeszkód społecznych czy osobistych; nie była prosta, ani tym bardziej ekspresowa. Maria zaznaczała, że nieraz zastanawiała się, czy jej działania zaowocują czymkolwiek w przyszłości, obawiała się tego – postanowiła jednak się nie poddawać, z nadzieją, że czas stanie po jej stronie. Gdyby nie ta decyzja, prawdopodobnie nie znalibyśmy/znałybyśmy dziś jej nazwiska.

Wierzę w siebie szczególnie wtedy, kiedy inni nie wierzą we mnie.

Zastanów się – jak często rezygnujesz z czegoś przez własne myśli? Jak często krytykujesz sam siebie, wytykasz sobie błędy? Nienawiść do samego/ej siebie, niewiara w swoje umiejętności są jak trucizna, która zabija bardzo powoli, ale skutecznie. Będąc swoim największym wrogiem sabotujesz własne życie, marzenia, cele i zdrowie psychiczne. 

Skłodowskiej-Curie całe życie wmawiano, że bycie kobietą to ujma, to przeszkoda. Że nie osiągnie nic, bo jest gorsza, bo nie ma możliwości.  Podcinanie własnych skrzydeł nie zda się na nic. Pielęgnowanie swoich zalet, myśli, zdrowia czy umiejętności sprawi, że rozkwitniesz – pomyśl tylko, może dzięki Tobie rozkwitną też inni?

 

 

Biorąc pod uwagę historię Marii, jej osiągnięcia naukowe oraz postawę, tym bardziej szokujący staje się dla mnie fakt, że nie wygrała ona plebiscytu na Polkę Stulecia organizowanego przez Wysokie Obcasy. Nie została nawet nominowana, mimo że w rankingu BBC została okrzyknięta najbardziej wpływową kobietą świata. A jakie założenie kierowało plebiscytem? Celem było edukowanie o kobietach, o których wiedzieć powinno każde dziecko, jak i tych, których pamięć udało się przywrócić dopiero niedawno, a także tych, o których wiemy ciągle za mało. 

Na szczęście dla nas, o Marii zachowało się wiele źródeł, dzięki którym powstał ten wpis, a Ty możesz poznać kobietę, o której powinien wiedzieć każdy człowiek. Tym bardziej, że historia tej feministki, wybitnej naukowczyni oraz dwukrotnej laureatki nagrody Nobla to wzór dla mnie – dla współczesnej kobiety. Z resztą, jej życiorys do dziś inspiruje nie tylko naukowców – na jego podstawie powstają filmy, opowiadania i wiele młodych kobiet decyduje się na realizowanie swojej pasji. Mam nadzieję, że i Ty dałeś się zainspirować Marii Skłodowskiej-Curie. 

Natalia Jabcoń