Zdrowe odżywianie z "Gastronomem"

Zdrowe odżywianie z "Gastronomem".

25 kwietnia uczniowie klasy 1c wzięli udział w warsztatach dotyczących zdrowego odżywiania oraz psychodietetyki w Technikum Gastronomicznym w Bielsku-Białej, w ramach projektu promującego zdrowy styl życia. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Gastronomicznych i Handlowych i zostało podzielone na trzy części, z których każdą prowadził inny specjalista.
Pierwszy wykład poprowadziła psychodietetyczka mgr Dominika Borowska-Stasica. Uczniowie poznali znaczenie emocji i dowiedzieli się, że wszystkie emocje – zarówno pozytywne, jak i negatywne – są równie ważne, co zostało zobrazowane za pomocą koła barw. Prowadząca podkreśliła, że tłumienie emocji może prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak ataki paniki, dlatego warto nauczyć się je akceptować.
Podczas przerwy uczniowie mieli okazję spróbować zdrowych przekąsek: hummusu na chlebie pełnoziarnistym z pomidorkami koktajlowymi oraz deserów z jogurtu naturalnego, galaretki z czarnej porzeczki i z nasionami chia, a także twarożku z nerkowców z czosnkiem niedźwiedzim i jadalnymi kwiatami.

W drugiej części uczniowie poznali naukowe podejście do żywienia. Mgr Halina Świerczek opowiedziała o korzyściach płynących z jedzenia roślin strączkowych, kasz czy pestek dyni, których spożycie niestety spada z powodu rosnącej popularności suplementów diety. Podkreślono, że suplementy nie są badane tak rygorystycznie jak leki, dlatego ich skuteczność może być wątpliwa. Zamiast tego warto zadbać o dietę bogatą w niezbędne składniki, takie jak magnez, cynk, selen, żelazo oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają funkcje poznawcze mózgu, poprawiają pamięć, wspierają układ krążenia i zmniejszają ryzyko nowotworów.
Ostatnia część spotkania poprowadzona przez mgr Barbarę Ormaniec dotyczyła psychologii marketingu. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób supermarkety wpływają na decyzje zakupowe klientów – m.in. poprzez stosowanie zapachów (np. kawy czy czekolady), które są uwalniane z odświeżaczy powietrza w strategicznych miejscach sklepu. Wspomniano także o niższych półkach przy kasach, przepełnionych słodyczami, które mają przyciągać wzrok dzieci i zwiększać zyski sklepów.

Na zakończenie uczniowie wyrazili wdzięczność za możliwość uczestnictwa w warsztatach i zdobycia wiedzy, którą z pewnością będą chcieli zastosować w codziennym życiu.

Nasi najlepsi w Bielsku-Białej

Nasi najlepsi w Bielsku-Białej

Po rozpisanych na kilka rund miesięcznych zmaganiach, a także potyczce w wielkim finale w ratuszu miejskim, reprezentacja naszej szkoły spektakularnie zwyciężyła Bielsko-Bialską Ligę Debat Oksfordzkich 2025.  Turniej dedykowany licealistom został zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miasta Bielska-Białej przy współpracy z Fundacją  Nowy Głos.

Drużyna w składzie: Janek Błotko, Bartosz Gałuszka, Hania Kłusek, Gabrysia Jakubiec, Amelia Woźniak pokonała reprezentacje pozostałych bielskich szkół, które zgłosiły swój akces do turnieju. Teza finałowa dotyczyła wad i zalet formy testowej sprawdzania wiedzy w systemie edukacji, a zatem problematyki bliskiej codzienności każdego ucznia, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Dzielni, pełni pozytywnej energii, czujni, bystrzy, elokwentni – długo można opisywać  umiejętności naszych debatantów. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali reprezentację w trakcie boju o zwycięstwo, była to robota wybitnie drużynowa.

Czekamy na więcej w kolejnych latach!

Sucesy w Olimpiadzie Historycznej

Mateusz Radzio Laureatem Olimpiady Historycznej

W dniach 7 - 9 kwietnia 2025 r. w Gdańsku odbywały się zawody centralne LI Olimpiady Historycznej. Ponad 100 uczestników z całej Polski zmagało się z pisemnym wypracowaniem, analizą źródeł historycznych oraz udzielało odpowiedzi ustnych przed profesorami - ekspertami,  na koniec uzyskując tytuły finalistów i laureatów. W prestiżowym gronie laureatów znalazł się nasz uczeń - Mateusz Radzio z klasy 3c.

 

 

Gratulujemy Mateuszowi i Pani Profesor Izabeli Podlewskiej-Lasler.

1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego

Społeczność „Żeroma” uczciła pamięć o wydarzeniu ważnym nie tylko z punktu widzenia legitymizacji władzy Bolesława Chrobrego, ale także jego wzmacniającej się pozycji względem poddanych i sąsiednich państw. Całe panowanie władcy z rodu piastowskiego ubiegało pod znakiem starania się o uzyskanie korony królewskiej, co z powodu licznych zawieruch historycznych, ziściło się dopiero na kilka miesięcy przed śmiercią samego Chrobrego w 1025 roku, najpewniej w przypadające na 18 kwietnia obchody Wielkanocy. Namaszczenie świętymi olejami i koronacja dawała nadzieję na przetrwanie młodego państwa na mapie Europy i faktycznie, mimo wielu chwil grozy, idea Królestwa Polskiego nie zaginęła.

Tysiąc lat później, młodzież naszej szkoły uhonorowała pamięć o koronacji przygotowując wymowny projekt graficzny, piekąc ciasta i organizując quiz wiedzy historycznej dla reprezentantów klas liceum. Wszystko w świątecznej i podniosłej atmosferze.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie,  spisaliście się jak zwykle na medal.

„WARTO CZYTAĆ”

I miejsce dla Igora Skalnego za film „WARTO CZYTAĆ”

Miło nam poinformować, że Igor Skalny, uczeń naszego liceum z klasy 3a, zdobył I miejsce w IV edycji międzyszkolnego konkursu filmowego „Czy czytać?” w kategorii szkół ponadpodstawowych. W ramach konkursu Igor zrealizował świetny film promujący czytelnictwo pt. „WARTO CZYTAĆ”. Konkurs, objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej, zorganizowany przez I LO im. M. Kopernika, kino „Helios”, BBODN oraz „Punkt 11”, w tym roku przebiegł pod hasłem „Per Libros Ad Astra” („Przez książki do gwiazd”). Uroczyste wręczenie nagród połączone z pokazem filmu „100 dni do matury”, odbyło się 10 kwietnia w bielskim kinie Helios. Sukces Igora Skalnego cieszy nas tym bardziej, iż na konkurs wpłynęło niemalże 30 filmów. Konkurencja była więc ogromna. Przedmiotem konkursu było stworzenie krótkiego, maksymalnie 2-minutowego filmu w technice multimedialnej o tematyce związanej z wpływem książek na życie człowieka. Cieszymy się, że Igor do realizacji swojego projektu filmowego wybrał między innymi przestrzeń Żeroma, a cytat zaczerpnięty z książki Umberto Eco, który od lat zdobi ścianę naszej biblioteki - „Kto czyta, żyje podwójnie” - stał się motywem przewodnim nagrodzonego filmu.

Zobaczcie sami:

https://youtu.be/O_9WbaWs37g

Igorowi Skalnemu serdecznie gratulujemy i życzymy przyjemnych lektur oraz kolejnych sukcesów w dziedzinie filmu!