Szanowni Państwo

Od roku 2014 Zespół Szkół Ogólnokształcących im. S.Żeromskiego jest szkołą współpracującą z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Zapraszamy do zapoznanwaia się z relacjami z tej współpracy.

 

 

Szkoda, że to już koniec eksperymentowania….

Szkoda, że to już koniec eksperymentowania…

W kwietniu 2017 r. rozpoczęliśmy trwającą ponad rok przygodę z projektem „Kreatywny eksperymentator”, który realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Rozpoczynało się dla nas coś nowego, intrygującego i ciekawego… na Uniwersytecie Śląskim. Z jednej strony wspaniała przygoda i mnóstwo niespodzianek a z drugiej możliwość nabycia nowej wiedzy i umiejętności przetransformowania wiedzy teoretycznej na praktykę.

Na początku zmierzaliśmy się z tematami psychologicznymi. 16 godzin poświęconych było zagadnieniom w zakresie komunikowania się, współpracy, myślenia krytycznego i kreatywnego. Z każdym wyjazdem było coraz ciekawiej. Po części psychologicznej nastąpił najbardziej interesujący i frapujący dla nas etap – mianowicie 37! godzin z chemią na żywo! Wspaniali prowadzący, ciekawe zajęcia, jednym słowem piękna chemia.

Mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć na żywo związki i reakcje, które na co dzień możemy podziwiać jedynie na papierze ale też każy z nas miał możliwość przeprowadzić syntezę aspiryny, próbę Tollensa, elektrolizę, reakcję z kwasami utleniającymi, zmiany kolorów manganu, otrzymać srebro i oczywiście wiele innych, a efekty naszej pracy zostały uwiecznione na zrobionych przez nas własnoręcznie posterach, które można zobaczyć na szkolnych korytarzach. Myślę, że dużo przydatnych informacji zostanie w naszych głowach i przede wszystkim wiele wspomnień.

Nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie ogromny wkład ze strony szkoły i przede wszystkim Pani Profesor Dagny Lenartowicz – Dyczek, która umożliwiła nam tę wspaniałą przygodę i wspierała nas na każdym jej etapie. Po skończonym projekcie wszyscy z uśmiechami na twarzach możemy zdecydowanie powiedzieć, że nikt się nie zawiódł i projekt zdecydowanie spełnił nasze nadzieje.

Po zakończeniu projektu - każdy z nas (pomimo czasem doskwierającego zmęczenia) był bardzo zadowolony. Wszyscy z uśmiechami na twarzach możemy zdecydowanie powiedzieć, że BYŁO WARTO! Nikt się nie zawiódł i projekt zdecydowanie spełnił nasze oczekiwania. Wszyscy mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś pojawi się okazja odwiedzić Uniwersytet Śląski i z niecierpliwością na to czekamy…