Ruchy roślin
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 25, maj 2016 08:38
- Odsłony: 3065
20 kwietnia 2016 klasy o rozszerzeniu biologicznym, to jest 2b, 2d oraz 3b miały okazję po raz kolejny wziąć udział w wykładzie organizowanym dzięki współpracy pomiędzy naszą szkołą, a Uniwersytetem Śląskim. Tym razem gościliśmy w progach naszego liceum, po raz pierwszy, dr Dorotę Borowską-Wykręt z Katedry Biofizyki i Morfogenezy Roślin, która przybliżyła nam ruch w świecie roślin. Tym samym poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat zjawisk takich jak: tropizmy (wywołane przez bodziec kierunkowy), nastie (wywołane przez bodziec bezkierunkowy), taksje (będące ruchami całych komórek), ruchy higroskopowe, nutacje (ruchy młodych pędów i liści, spowodowane nierównomiernym wzrostem poszczególnych organów) oraz ruchy autonomiczne.
Pani doktor ponadto zdradziła nam tajniki swojej półrocznej pracy związanej z badaniem substancji w ścianie komórkowej, które umożliwiają roślinom ruchy higroskopowe - są to najprawdopodobniej hemicelulozy pęczniejące pod wpływem wody.
Cały wykład opatrzony był dużą ilością zdjęć, jak i przykładów z życia codziennego, dzięki czemu temat ten stał się dla nas o wiele bardziej przystępny. Tym samym nagrodziliśmy Panią doktor gromkimi brawami za wkład oraz chęci włożone w przybliżenie nam świata botaniki (uwaga, matura tuż tuż…), za co chcemy jej jeszcze raz serdecznie podziękować! Do - miejmy nadzieję - następnego razu!
Krystian Kuźma, 2d