Niesporczaki ponownie w III LO

Dnia 7.11.2016 roku nasza szkoła ponownie gościła Panią dr hab. Izabelę Poprawę. Przygotowała ona dla uczniów biologicznych klas pierwszych wykład o najbardziej wytrzymałym „niedźwiedziu”. Mogę pokusić się o stwierdzenie, że większość uczniów na pierwszym miejscu pomyślała o znanym powszechnie grizzlim. Ku naszemu zdziwieniu na ekranie pojawiło się dziwne stworzenie. Pani doktor spojrzała na nas  wyrozumiałością i wyjaśniła, że to niesporczak. Opowiadała nam o ich życiu, budowie, nauczyła nas, na co zwracać uwagę przy rozróżnianiu poszczególnych grup (dla zainteresowanych - chodzi głównie o płytki na pancerzu i kształt jajników ;) Następnie przygotowała dla nas mały quiz, którego przykładowe pytania brzmiały: „Co może dłużej wytrzymać bez wody- niesporczak czy wielbłąd?” lub „Co zniesie niższą temperaturę - niesporczak czy niedźwiedź polarny?”. Z racji, że w każdym starciu wygrywał niesporczak, coraz bardziej utwierdzaliśmy się w przekonaniu o niezwykłości tych zwierząt. Szukaliśmy też cechy wspólnej niesporczaka z Louisem Armstrongiem. Wydaje się oczywiste? Cóż, oboje zwiedzili przestrzeń kosmiczną. Okazuje się, że po przeprowadzeniu badań potwierdzono zdolność niesporczaków do istnienia w próżni kosmicznej. Na zakończeniu obejrzeliśmy krótki film fabularny z udziałem niesporczaków, nakręcony w żartobliwy sposób. Z wykładu wynieśliśmy wiele nowej wiedzy, a Pani Doktor udowodniła, że młodzież można zainteresować życiem tak drobnych stworzeń.

Joanna Hereda, 1B