Europejsko w III LO

Europejski Dzień Języków Obcych

26 września 2024 roku, w III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej odbyły się obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych. Uczniowie ze wszystkich klas przygotowali prezentacje o różnych krajach europejskich, występy muzyczne oraz degustacje regionalnych potraw. Przez cały dzień odbywał się również szkolny kiermasz ciast. Słodkości przygotowane przez uczniów zachwyciły podniebienia całej społeczności szkolnej łącząc polską tradycję z europejskimi trendami kulinarnymi.

W tym dniu miał miejsce również finał pierwszej międzyszkolnej edycji konkursu językowo-kulturowego dla szkół ponadpodstawowych Poliglota. Wydarzenie było kulminacyjnym punktem dnia. Patronat nad konkursem objęła Pani Europoseł – Mirosława Nykiel. Przedstawiciele biura poselskiego zaszczyli nas swoją obecnością podczas konkursu, a także zasponsorowali i wręczyli nagrody uczniom.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży z bielskich szkół ponadpodstawowych. Obejmował on wiedzę z zakresu języków oraz kultury krajów, które są nauczane w szkołach, tj. j. angielskiego, j. włoskiego, j. niemieckiego, j. hiszpańskiego oraz j. francuskiego. W pierwszym, wewnętrznym etapie wzięło udział ponad 200 uczniów, a do finału zakwalifikowało się 24 z nich. Konkurs został zorganizowany w nowatorskiej odsłonie, gdyż nie był to zwyczajny test na papierowej kartce, ale interaktywna gra na platformie Kahoot. W konkursie zwyciężył Cyprian Błasiak z Liceum Ogólnokształcącego Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, drugie miejsce zajęła Julia Urbanowicz z I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, a trzecie miejsce przypadło Mai Haręży  również z I LO.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języków Obcych mają na celu promowanie kultury i języków europejskich, a także postaw proeuropejskich wśród młodzieży. Ważnym aspektem we współczesnym świecie jest także wspieranie rozwoju i motywowanie do pogłębiania umiejętności językowych uczniów oraz stosowanie zdobytej wiedzy językowej w praktycznym działaniu. Organizacja tego typu wydarzeń z pewnością pobudziła zainteresowania i pogłębiła wiedzę językową oraz kulturową krajów europejskich wśród młodzieży. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.