Rządowy program pomocy

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników

Szanowni Państwo

Uczniowie niepełnosprawni posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, będą mogli starać się o dofinansowanie do zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych.

W latach szkolnych 2023/2024–2025/2026 pomoc w liceum jest udzielana uczniom:

  1. słabowidzącym,
  2. niesłyszącym
  3. słabosłyszącym,
  4. z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  5. z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  6. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  7. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy są to niepełnosprawności spośród niepełnosprawności, o których mowa odpowiednio w pkt 1–6.

Kwota dofinansowania w liceum ogólnokształcącym to 445 zł.

Dowód zakupu

W przypadku indywidualnego zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego, materiałów edukacyjnych do kształcenia zawodowego lub materiałów ćwiczeniowych dowodem zakupu jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia lub opiekuna ucznia, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie tych podręczników lub materiałów. Jeśli jesteście Państwo przez zakupem, warto zachować wymienione dowody zakupu, jeśli podręczniki są już zakupione, proszę się nie niepokoić – dofinansowanie będzie możliwe na podstawie druku oświadczenia.

Termin składania dokumentów

Wzory wniosków, oświadczeń oraz termin składania dokumentów, będą dostępne po przekazaniu ich do szkół przez Wydział Edukacji i Sportu w Bielsku -Białej. Informacje te zosatną niezwłocznie podane do Państwa wiadomości.

Rodzice lub pełnoletni uczniowie (w tym w szczególności rodzice uczniów klas I LO), którzy posiadają nowe orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, a nie złożyli ich jeszcze w sekretariacie szkoły i mają taki zamiar - proszeni są o złożenie stosownej informację w sekretariacie szkoły, w celu właściwego określenia zapotrzebowania na tę formę pomocy.

W razie pytań kontaktować się można z Sekretariatem Szkoły pod numerem telefonu 33 496 03 43, a po rozpoczęciu roku szkolnego również z pedagogiem szkolnym Panią Anetą Ryncarz - osobiście lub telefonicznie 33 496 03 35.

Link do Rozporządzenia:

https://www.gov.pl/web/edukacja/rzadowy-program-pomocy-uczniom-niepelnosprawnym-w-formie-dofinansowania-zakupu-podrecznikow-materialow-edukacyjnych-i-materialow-cwiczeniowych-w-latach-20232025

Debaty Oksfordzkie 2023/2024

Debaty Oksfordzkie 2023/2024

W szkolnym rytmie życia czerwiec jest miesiącem podsumowań. Koło Debat Oksfordzkich zakończyło pracę w tym roku szkolnym z satysfakcją i poczuciem wzrastającej pewności siebie, nie bez powodu zatem patrzymy w przyszłość z optymizmem.

Reprezentacja naszego Liceum w składzie: Barbara Wolna, Sandra Rebuffa, Jan Błotko, Jakub Kość oraz Maria Sadlok dzielnie walczyła w licznych turniejach dla licealistów. Do listy osiągnięć, tej wciąż bardzo młodej grupy ludzi, dopisujemy tytuł finalistów Bielskiego Turnieju Debat Oksfordzkich oraz trzecie miejsce w Finale Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego. 

Za wsparcie dziękujemy opiekunowi Koła i Reprezentacji – Dorocie Szkucik, a także uczniom i uczennicom: Wiktorii Rasale, Erykowi Rzepińskiemu, Mai Sostaric, Dagmarze Olek oraz Igorowi Zioło.


SREBRNE WILKI

SREBRNE WILKI DLA „TO(NIE)NAWYK” I „HETO”

W dniu 23 maja uczennice naszej szkoły miały okazję pojechać do Warszawy na Wielką Galę Olimpiady Zwolnionych z Teorii. To uroczystość budząca ogólnokrajowe zainteresowanie, na którym wyłaniane są najlepsze projekty społeczne. Konkurs miał rangę wojewódzką i krajową. Wydarzeniu prestiżu dodało przemówienie prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego oraz wiceminister edukacji, Katarzyny Lubnauer.

 

Uczennice klasy 3d i 3b z projektu „To(nie)nawyk” oraz uczennice klasy 2b z projektu „HETO” otrzymały nagrody za najlepsze projekty w skali województwa śląskiego. Projekt „To(nie)nawyk” zajmował się szerzeniem informacji o mało znanych zaburzeniach psychicznych – BFRB. Projekt „HETO” pomagał w nauce do egzaminu ósmoklasisty oraz udzielał korepetycji.

Jest to wielkie osiągnięcie, z którego dziewczyny mogą być bardzo dumne.

„nieczuli w słuchających prochach”

Konkurs Poetycki im. Prof. Anny Węgrzyniak

20 maja 2024 roku jury, pod przewodnictwem prof. Marka Bernackiego, ogłosiło wyniki drugiej edycji konkursu zorganizowanego przez Katedrę Polonistyki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Zdobywczynią pierwszej nagrody, za wiersz "nieczuli w słuchających prochach", została nasza uczennica Alicja Antoniewska, a nasz absolwent Stanisław Bucior otrzymał wyróżnienie pierwszego stopnia za wiersz "Pielgrzymowanie". Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

Wręczenie nagród oraz dyplomów laureatom i osobom wyróżnionym miało miejsce w niedzielę 2 czerwca podczas XXIV Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki na terenie Parku Słowackiego w Bielsku-Białej.

 

„nieczuli w słuchających prochach”

 

czasami w codzienność wdziera się siła

ta sama, która podrywa wiatr do wiecznego pędu (jeśli coś jest wieczne) 

każe kotom udać się na tułaczkę

(jeśli życie nie jest wystarczającą tułaczką)

sprawia, że klepsydra przywołuje jednoznaczne skojarzenia 

(zakładając, że nie wszystko przemija)

 

dziś bez pytania wpełza do mojej szafy 

czekając na moment, aż otworzę usta

i będzie mogła pożreć je od środka 

wyssać cały róż i zostawić wiśniowy kleks

zobojętniając na cierpienia innych barw

 

czasami płata też figle 

wtedy na jakiś czas barwi drzewa

aby stały się niejasno bordowe, ogniste 

przygasająco palisandrowe 

 

spętani przez nią nie mają powodu do śmiechu 

(jeśli może pętać, a nie kraść tłumy) 

płyną z nurtem 

poprawnego czasu 

(jeśli ma on jakiekolwiek znaczenie)

pozostawieni sobie 

(jeśli jeszcze istnieją)

Zorza nad 3LO

Zorza nad Żeromskim