Spotkanie z Kazimierzem Orłosiem

SPOTKANIE AUTORSKIE Z KAZIMIERZEM ORŁOSIEM

Kazimierz Orłoś urodził się w 1935 roku w Warszawie. Maturę zdał w Liceum im. Tadeusza Rejtana, a następnie ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat jako prawnik pracował na wielkich budowach, m.in. w Turoszowie i Solinie. Równocześnie rozpoczął swoją twórczość literacką.

Debiutował w 1958 roku na łamach miesięcznika „Twórczość” opowiadaniem „Dziewczyna z łódki”. Inne utwory z tego okresu to m.in. „Między brzegami”, „Koniec zabawy”, „Ciemne drzewa”. Współpracował też z redakcją literacką Polskiego Radia oraz czasopismem „Literatura”.

Kolejny utwór, powieść „Cudowna melina”, która pokazywała nadużycia władzy komunistycznej w prowincjonalnym mieście, została zatrzymana przez cenzurę i autor wydał ją pod własnym nazwiskiem w Instytucie Literackim w Paryżu w 1973 roku.. To spowodowało, że został objęty zapisem cenzury, skutkującym całkowitym zakazem druku utworów oraz publikacji na temat jego osoby.

Włączył się więc w działalność tzw. drugiego obiegu, tworzonego przez środowiska opozycyjne i drukował w czasopiśmie „Zapis”, a także w „Kulturze Niezależnej” czy paryskiej „Kulturze”; współpracował też z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa.
W wolnej Polsce wrócił do obiegu literackiego, wydając nowe książki, m.in. „Niebieskiego szklarza”, „Drewniane mosty”, „Dziewczynę z ganku”.

Kazimierz Orłoś jest siostrzeńcem pisarzy Stanisława i Józefa Mackiewiczów; jego syn Maciej Orłoś to znany dziennikarz telewizyjny.

 

W czasie spotkania autorskiego w naszej szkole Kazimierz Orłoś opowiadał historię wydania „Cudownej meliny”, mówił o cenzurze, rewizjach Służby Bezpieczeństwa i działalności opozycyjnej.

Przeczytał też swoje nowe, niepublikowane jeszcze opowiadanie „Miasto pełne atrakcji”. Odpowiadał na pytania dotyczące twórczości - sposobów tworzenia, przyczyn zainteresowania twórczością literacką; filmu „Duże zwierzę” w reż. Jerzego Stuhra, którego scenariusz oparty jest na opowiadaniu K. Orłosia „Wielbłąd”.

Na koniec podpisał książki.