Wymiana włoska 2023

Siamo tornati!

Tak można by w skrócie opisać to, co działo się w dniach 20.09 - 4.10 z udziałem 14 uczniów naszej szkoły pod opieką  Pani Magdaleny Lubickiej-Bajor i Aleksandry Krzystolik. Wówczas miała miejsce wymiana uczniowska do Włoch, pierwsza po przerwie wywołanej pandemią. Pierwszy tydzień upłynął pod znakiem pobytu w Italii, dokładnie w Mondoví, czyli w malowniczym miasteczku w regionie Piemont, które gościło uczniów Żeromskiego już w przeszłości. Tam młodzież mieszkała we włoskich domach i miała okazję od środka poznać zwyczaje panujące w tamtejszych rodzinach.

Należy wspomnieć, że pierwszym elementem wizyty były warsztaty w miejscowym Liceum, które to odnowiło współpracę z naszą szkołą po kilku latach. Tego samego dnia uczniowie zwiedzili rynek, a także zostali przywitani przez dyrektora i burmistrza miasta. Po serdecznej wymianie uprzejmości i upominków wyruszyliśmy w kierunku Vicoforte. Tam od stóp do głów obejrzeliśmy imponująca kopułę. Następną stacją na trasie zwiedzania był Turyn. Stolica regionu ukazała nam wyjątkowe centrum, a oprócz niego uczniowie odwiedzili muzeum kina. Miasto można było podziwiać także z dużej wysokości, a to dzięki panoramie znajdującej się na szczycie wieży Mole.

Sobota na sportowo. Uczniowie w centrum sportowo-rekreacyjnym "Sporting" mogli sprawdzić swoje umiejętności grając w piłkę nożną, siatkówkę czy popularnego we Włoszech padla. Miał również miejsce mecze włosko-polskie. Bilans starć? Sprawiedliwie, remis. Kolejne dni również minęły aktywnie, choć w nieco innych okolicznościach przyrody. Najpierw uczniowie wyruszyli w góry, gdzie odbył się piknik, więc głównym punktem programu była możliwość spróbowania wielu włoskich smakołyków domowej roboty. O otaczających widokach nie ma co pisać, niech przemówią zdjęcia... Następnie autobusem grupa pojechała nad Morze Liguryjskie, nad którym spędzono większość dnia, odpoczywając i opalając się. Później autobus pokierował uczniów do miejscowości Savona. Pogoda dopisała.

Przedostatnim elementem pobytu we Włoszech była wizyta w winnicy i zwiedzanie muzeum wina, które dla Włochów stanowi część codzienności, czy wręcz stylu życia. Rozdział pt. "Włochy" zakończono w Mediolanie. Była to odpowiednia pora na odzieżowe zakupy, ze względu na panujący tydzień mody.

Wypadałoby również wspomnieć o pięknej katedrze Duomo oraz ogromnym rynku. Nadszedł czas na przylot do Polski. Do Polski przylecieli także Włosi, więc tym razem rolę się odwróciły. Przez kolejny tydzień oni poznawali polską kulturę, jedzenie i język. Czas wolny spędzali w obcych dla siebie, choć już nie tak do końca, rodzinach. Zwiedzanie zaczęło się od oprowadzenia po Bielsku-Białej, potem odbywały się warsztaty w Punkcie 11, a popołudniem wszyscy wspólnie zagrali w kręgle. Kolejny dzień był dla Włochów interesującym doświadczeniem w naszej szkole. Pani Dorota Szkucik przeprowadziła lekcje historii o tym, co łączy oba państwa. Natomiast Pan Gach przygotował zajęcia interaktywne z języka angielskiego o jedzeniu, które pozwoliły poznać Włochów lepiej. W tym dniu odbył się również rewanż meczu polsko-włoskiego w siatkówkę. Przewaga własnego boiska zadecydowała. Następne dwa dni poświęcono na wycieczki po śląsku. Uczniowie zwiedzili Katowice oraz Cieszyn, więc mogli zobaczyć dwa różne, choć na swój sposób wyjątkowe miasta. Nie obyło się również bez wyjścia w góry, bowiem na Klimczoku ognisko dało możliwość relaksu przy dobrym jedzeniu i spokoju natury. Kolejną stacją był Kraków, gdzie zwiedzano muzea, spacerowano po starym mieście, próbowano regionalnych potraw i podziwiano architekturę. Po noclegu pozostała ostatnia atrakcja - kopalnia soli w Wieliczce. Wymiana pozostawi po sobie w głowach jej uczestników pozytywne wrażenia. Pozwoliła ona poznać wiele sympatycznych osób, skosztować innej kultury (dosłownie i w przenośni) a przede wszystkim rozwinąć swoje umiejętności językowe. Z pewnością dała ona też mnóstwo okazji to uśmiechu na twarzy. Alla prossima

Kamil Zwardoń

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: