Wspomnienia z wymiany

Wspomnienia z wymiany polsko-niemieckiej - marzec 2023r.

12.03.2023 – niedziela, to dzień, na który tak niecierpliwie czekaliśmy. Rano przyjeżdżali nasi goście z Niemiec! Po przywitaniu i pierwszej nieśmiałej wymianie zdań, mieliśmy możliwość lepiej się poznać. Niedziela była tzw. „dniem rodzinnym” i każdy polski uczestnik mógł go dowolnie zaplanować. Większość spędzała czas w swojej najbliższej okolicy z rodziną. Niektórzy wybrali się np. do Katowic, czy na wspólne jedzenie i spacer poza domem.

Poniedziałek 13.03.2023 od rana był już wcześniej zaplanowany. Najpierw spotkanie w szkole i oficjalne przywitanie przez pana Dyrektora, potem „zabawy integracyjne”- i dobrze, bo było to konieczne w celu lepszego kontaktu i przełamania barier językowych. Następnie przedstawialiśmy przygotowane przez nas wcześniej prezentacje o Bielsku-Białej i okolicy, żeby nasi goście wiedzieli, gdzie się znajdują i co warto zobaczyć. Po prezentacjach był czas na zapoznanie ze szkołą i udział w dowolnej lekcji (na szczęście nasze lekcje trwają 45, a nie jak w niemieckiej szkole 65 minut!) Na godzinę 14tą mieliśmy rezerwację w pizzerii i tam jedliśmy wspólnie wybrane przez siebie pizze. O 17tej byliśmy w Gemini Parku na wystawie „Science Point” m.in. o maszynach Leonardo da Vinci. Wystawa okazała się dość ciekawa, najbardziej podobały nam się zadania i urządzenia interaktywne oraz zabawa taneczna „Just Dance” – i znowu była świetna możliwość integracji polsko-niemieckiej.

Wtorek i środę spędziliśmy w Krakowie. Zwiedzaliśmy nie tylko samo miasto z przewodnikiem, ale byliśmy również w Komnatach Królewskich na Wawelu, a w dzielnicy żydowskiej na Kazimierzu jedliśmy słynne zapiekanki. W drodze powrotnej podziwialiśmy Kopalnię Soli w Wieliczce, która zrobiła na nas ogromne wrażenie! Z pobytu w Krakowie mamy wiele niezapomnianych wrażeń, ale i „niedosyt późnowieczornych integracji”.

W czwartek kontynuowaliśmy naszą integrację i kolejką linową dostaliśmy się prawie do samego schroniska na Szyndzielni, a tam jedliśmy polskie zupy, np. żurek, barszcz, rosół, pomidorową. Po południu piekliśmy na ognisku przy schronisku kiełbaski, chleb, serki i co się tylko dało (oczywiście pod czujnym okiem naszych opiekunów ;)) Dobrze, że pogoda nam dopisała, mimo śniegu nie było tak bardzo, bardzo zimno, a może to MY tworzyliśmy taką „ciepłą atmosferę”?

17.03.2023 – piątek był dniem pożegnań z łezką w oku. Od rana graliśmy razem 2 godziny w kręgle. Bardzo dobrze się bawiliśmy, ale czas płynął nieubłagalnie, a już o 16tej nasi goście musieli jechać z powrotem. Bardzo miło spędziliśmy wspólnie czas i czekamy na wyjazd do Niemiec w ramach rewizyty we wrześniu 2023!!!! Bardzo dziękujemy międzynarodowej organizacji PNWM za dofinansowanie naszych spotkań.