Miniprzedsiębiorstwa 2012/2013
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 23, grudzień 2012 12:56
- Odsłony: 2223
W tym roku, w naszej szkole powstały aż 4 miniprzedsiębiorstwa, w ramach projektu „Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Zapraszamy do zapoznania się z tym projektem jak również do poznania każdej z firm.
Artykuł szkolnej gazetki "LOREM IPSUM" poświęcony szkolnym miniprzedsiębiorstwom:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MŁODZIEŻOWE MINIPRZEDSIĘBIORSTWO
Czyli poczuj się jak prawdziwy biznesman – płać ZUS i wypełniaj papiery.
W ostatnim czasie coraz częściej słychać o miniprzedsiębiorstwach, działających na terenie naszej szkoły. Wielu z Was zastanawia się pewnie o co w tym wszystkim chodzi i kto to wszystko wymyślił - stąd ten oto artykuł, w którym postaram się Wam przybliżyć cały projekt „Szkoła praktycznej ekonomii” jak również pokrótce opisać miniprzedsiębiorstwa, które powstały w tym roku w Żeromskim.
„Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” to nowy projekt Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, który jak piszą jego autorzy, ma na celu opracowanie i wprowadzenie innowacyjnych narzędzi do zajęć z przedmiotu ekonomia w praktyce oraz zwiększenie skuteczności edukacji uczniów szkół ponadgimnazjalnych poprzez kształtowanie kluczowych kompetencji, takich jak inicjatywność i przedsiębiorczość. W skrócie – poczuj się jak prawdziwy przedsiębiorca i poznaj „od kuchni” funkcjonowanie własnej firmy.
Cały projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Polega on na założeniu własnego miniprzedsiębiorstwa, działającego na terenie szkoły i jej okolic, które zajmować się będzie produkcją bądź świadczeniem usług. Każda firma składa się z wspólników, spośród których wybiera się 5 dyrektorów: naczelnego, finansowego, ds. produkcji, organizacji i marketingu. To ich zadaniem jest trzymanie całej spółki w całości, zajmowanie się finansami, nadzór nad produkcją, dbanie dobrą organizację oraz odpowiednią reklamę. Warto wspomnieć, że każde miniprzedsiębiorstwo działa na wzór spółki jawnej, co łączy się oczywiście z toną umów, faktur i innego rodzaju rozliczeń, jak również z odprowadzaniem VAT-u, składek ZUS czy podatku dochodowego. Cóż – życie przedsiębiorcy nie jest usłane różami, no chyba że jesteś ogrodnikiem…
Ogrodnictwa co prawda nie ma, ale w tym roku na terenie naszej szkoły powstały aż 4 miniprzedsiębiorstwa, z których każde zajęło się wytwarzaniem innego rodzaju produktu. Postanowiłem porozmawiać z każdym z nich by przybliżyć Wam pokrótce co oferują.
Druk Yourself
To miniprzedsiębiorstwo stworzone przez dziewczyny z klasy 2B, które zajmuje się tworzeniem koszulek z oryginalnymi napisami oraz barwieniem ich. To właśnie one zajęły się przygotowaniem nagród w tegorocznych Żeromkach – plebiscycie na najlepszych nauczycieli w danych kategoriach. Na pytanie co planują w przyszłości, bez zastanowienia powiedziały: „Nasze plany na przyszłość to podbicie świata mody i skromny, ale klimatyczny butik na Oxford Street obok Hard Rock Cafe” – nic dodać nic ująć. Możecie się z nimi kontaktować osobiście, przez Facebooka bądź też e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Z tego co się dowiedziałem, dziewczyny pracując również nad stroną internetową, która już niedługo ujrzy światło dzienne. Podsumowując, jeżeli chcesz się wyróżniać z tłumu i nie odpowiada Ci mainstream, zamów koszulkę w Druk Yourself!
RocketQueen
Czyli rakietowa królowa w akcji! To miniprzedsiębiorstwo zajęło się produkcją gier komputerowym. Czyżby słynne „z motyką na słońce”? Moim zdaniem nie do końca – ale od początku. RocketQueen to jedno z dwóch firm, które powstało w klasie 2A. W rozmowie z nimi dowiedziałem się, że pomysł na „firmę” powstał już kilka miesięcy temu, jednak dopiero teraz, przy okazji „Szkoły praktycznej ekonomii”, udało się go urzeczywistnić. Jak sami mówią – projekt ten ma na celu głównie podniesienie ich umiejętności w dziedzinie animacji, grafiki 2D, 3D jak i wielu innych zagadnień. Miałem możliwość zagrania już w kilka ich produkcji i w mojej subiektywnej ocenie są naprawdę dobre. Więcej o firmie możecie znaleźć na ich stronie www.rocketqueen.pl - tam też znajdziecie do pobrania ich pierwsze gry. RocketQueen – tu GRY się robi!
Dama Pik
To drugie miniprzedsiębiorstwo, które powstało w klasie 2A. Zajmuje się ono, jak mówią jej twórcy, produkcją całkowicie spersonalizowanych kart do gier. Na moje pytanie „A tak dokładniej?” usłyszałem kilkustronicowy opis całej firmy, jej produktów i planów, stąd postanowiłem streścić Wam to w jednym zdaniu. Jeżeli marzyłeś kiedyś o zostaniu królem, asem bądź inną postacią znaną z gier karcianych lub też chciałbyś rozegrać niezapomnianą partyjkę pokera „za pomocą” swoich znajomych, to nic trudnego – Dama Pik przygotuje dla Ciebie specjalną talię kart, na której możesz umieścić wszystko to co tylko zapragniesz, jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. W mojej opinii pomysł bardzo ciekawy, tylko czy uda im się znaleźć odpowiednią liczbę klientów? Zobaczymy, na razie możecie zostać ich pierwszymi klientami, kontaktując się osobiście, lub za pomocą poczty elektronicznej ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ). Dama Pik – Nowa Jakość Gry.
Lorem Ipsum
No i na sam koniec któż by inny, jak nie nasze stare dobre LI, działające od tego roku pod szyldem miniprzedsiębiorstwa. Nie chciałem sam pisać o firmie, którą również tworzę, stąd postanowiłem zapytać o to naszą Panią Dyrektor Naczelną, która w bardzo krótki sposób odpowiedziała na moje pytanie o Lorem Ipsum: „Jak założyć i prowadzić własne pismo? - to już wiemy. Chcieliśmy również spojrzeć na nasz pomysł jako na potencjalną firmę. Odkąd Lorem Ipsum stało się również przedsiębiorstwem, pięciokrotnie wzrosła ilość naszych obowiązków, jednak projekt własnej działalności wróży nam wzrost doświadczenia, na co tak bardzo liczymy.” Jeżeli chodzi o plany na przyszłość, to w grudniu czeka nas Szpalta – Wojewódzki Przegląd Pism Uczniowskich, no i oczywiście grudniowy numer LI, nad którym już powoli pracujemy.
Podsumowując – 4 miniprzedsiębiorstwa ruszyły na podbój rynku. Czy uda się im zarobić, a produkty przez nich produkowane podbiją serca odbiorców i będą chętnie kupowane przez ich szerokie grono? O tym przekonamy się już niebawem, śledząc rozwój każdego z nich. Nagroda, w postaci wyjazdu do Warszawy na finał programu „Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” czeka, ale czy uda się to któreś ze spółek, pracujących na terenie Żeromskiego? O tym zadecydujemy my wszyscy, kupując produkty naszych szkolnych firm.
LOREM IPSUM, listopad 2012
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Listę wszystkich miniprzedsiębiorstw z całej Polski oraz ich "wizytówki" znajdziecie pod tym linkiem: http://www.praktycznaekonomia.edu.pl/pl/Uczestnicy