Popkultura czy sztuka wysoka?

Co łączy człowieka witruwiańskiego z Batmanem? Kultura elitarna i kultura popularna -zjawiska wykluczające się, czy dopełniające się? Czy możemy bez nich żyć? Czy w czasach demokracji podział na to, co elitarne i to, co popularne nadal obowiązuje?

Przed tymi dylematami postawiono uczestników debaty, która miała miejsce 24 maja 2015 roku w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku - Białej. Uczniowie klasy 2D zmierzyli się w walce na argumenty z przedstawicielami II LO im. Adama Asnyka. Dyskusję moderował Tomasz Gruszczyk ze Stowarzyszenia "Montaż". Obrona kultury popularnej nie była zadaniem łatwym, jednak nasi dyskutanci stanęli na wysokości zadania, dowodząc jak istotnym elementem codzienności są teksty kultury popularnej, nie tylko służące rozrywce, ale także często naświetlające problemy społeczne i niosące symboliczny przekaz wartości ważnych dla współczesnych społeczeństw. Dyskusję zakończyła konkluzja, że oba typy kultury, zarówno elitarna, jak i popularna, są nam niezbędne. I jedna i druga daje człowiekowi możliwości wszechstronnego rozwoju. Debata pozwoliła sprawdzić umiejętności retoryczne i perswazyjne dyskutantów, a także pokazała, jak ważna jest praca zespołowa.