NASZE WRAŻENIA

Wyjazd do Rumunii, który odbył się w kwietniu, był dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Dzięki niemu mogłam poćwiczyć język angielski, nauczyć się nowych rzeczy, i co najważniejsze, poznać wspaniałych ludzi.  Prawie codziennie mieliśmy zajęcia w rumuńskiej szkole. Prezentowaliśmy przygotowane przez nas wcześniej prezentacje. Mogliśmy jednego dnia poczuć się częścią szkoły i spędzić dzień na zajęciach, jakie były w niej prowadzone. Początkowo, ja i moi Koledzy, wybraliśmy przedmiot, na którym się gotowało - wiadomo, jedzenie to zawsze dobry wybór. Jednak nie tylko ja tak pomyślałam i okazało się, że wszystkie miejsca są już zajęte. Razem z Koleżankami wybrałyśmy Esthetic class, czyli coś w rodzaju klasy kosmetycznej. Był to dobry wybór, ponieważ Dziewczyny sprawiły, że poczułyśmy się jak w prawdziwym salonie. Jednego dnia pojechaliśmy do Iasi, o wiele większego miasta od Barlad, w którym mieliśmy okazję poznać działania fundacji. Mogliśmy także pozwiedzać centrum. Bardzo mi się tam podobało. Niestety pogoda nie dopisywała, ale na szczęście piękne zabytki to rekompensowały.  Oczywiście w Rumunii trzeba było zderzyć się z rzeczywistością tamtejszego kraju, z różnicami kulturowymi i prawnymi. Jednak nawet to nie przeszkodziło nam w świetnej zabawie. Po zajęciach spotykaliśmy się z nowo poznanymi Osobami z Bułgarii i Turcji. Rozmawialiśmy na przeróżne tematy. To były moje ulubione momenty w ciągu dnia. Dzięki temu wyjazdowi nie tylko poznałam kulturę, pasje i zdobyłam doświadczenia od Ludzi z innych krajów, ale także zintegrowałam się z obami z Polski. Myślę, że wyjazd na Erasmusa był wspaniałą przygodą i oderwaniem się od codzienności, które czasem każdemu jest potrzebne. (Aga W. IIc)

14NEW

Wyjazd do Rumuni w ramach programu erasmus+ dał mi możliwość poznania nowych ludzi, z obcych krajów i różnych kultur. Wymiana pozwoliła mi nabrać doświadczenia podczas rozmowypo angielsku, i zgłębiła temat uzależnień o którego problemie nie wiedziałem tak dużo. Towarzyszyło nam wiele rozmaitych przygód i odwiedziliśmy wiele wspaniałych miejsc. Wycieczkę uznaje za SUPER! ( Konrad Z.IIe)

11NEW

"Pobyt w Bârlad był dla mnie wspaniałym doświadczeniem i niezapomnianym czasem. Dzięki programowi Erasmus mogłam poznać wielu wspaniałych ludzi z którymi kontakt utrzymuje do dziś. Wspólnie spędzaliśmy każdą wolną chwilę i bardzo się zaprzyjaźniliśmy. Wymienialiśmy się  informacjami na temat naszych kultur czy zainteresowań. Podczas pobytu braliśmy udział w wielu ciekawych zajęciach m.in uczestniczyliśmy w  pokazowych lekcjach fryzjerstwa naszych koleżanek  z Rumunii. Bardzo ciekawy był wyjazd do Iași- byłej stolicy Rumunii, gdzie odwiedziliśmy miejscowy uniwersytet. Najmilej jednak wspominam zabawę integracyjną, podczas której każdy kraj zaprezentował swój narodowy taniec. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie i będę go bardzo dobrze wspominać."      (Kinga Z.IIe)

19NEW

Rumunia niewątpliwie jest państwem bardzo ciekawym w swojej odrębności. Już wcześniej chodziła mi po głowie wizja podróży na teren Półwyspu Bałkańskiego. Projekt Erasmus plus dał mi właśnie taką możliwość. Spotkanie z odmienną od naszej kulturą, mentalnością społeczeństwa - zarówno mieszkańców odwiedzanego przez nas państwa jak i młodzieży z Turcji i Bułgarii, podziałało na mnie kształcąco. Jest to doświadczenie, które zostanie ze mną na długo. Wymiana pozwoliła przełamać mi pewne bariery. Wiem, że to nie był ostatni raz kiedy odwiedzam Rumunię. Poznanie osób z innych państw projektu, zachęciło mnie do przyszłej podróży także w ich strony.Sam temat projektu był interesujący. Codziennie rozmawialiśmy o problemach młodych ludzidzisiejszego świata. Czyli tego, co dotyczy nas samych. Rozmowy podczas spotkań odbywały się oczywiście w języku angielskim, dzięki temu mogłam sprawdzić swoje kompetencje językowe, tym samym, wiele się nauczyłam. Z każdym dniem coraz łatwiej przychodziła mi komunikacja z uczestnikami z innych państw. A są oni wspaniałymi i inspirującymi ludźmi. Cieszę się, że mogłam ich poznać.Miasto, w którym przyszło nam spędzić cały tydzień, było dla mnie odpowiednim miejscem aby poznać realia kraju. Nie było duże, dzięki czemu było autentyczne. Dało się w nim zobaczyć elementy historii państwa z XX wieku. W Polsce nie zobaczę takiej architektury, a to co nowe i inne nie daje mi spokoju w swojej zadziwiającej odmienności. Wciąż obserwowałam mieszkańców miasta. Inny temperament, inne podejście do innej rzeczywistości, inne spojrzenie. Wydaje mi się, że warto na chwilę przenieść się do tego świata, można wtedy wiele pojąć. Poprzez zagłębienie się w realiach niepojętego otoczenia, zagłębiamy się w siebie. Tak to sobie tłumaczę. (Anna P.Ic)

16NEW

Wyjazd w ramach projektu ERASMUS+ do Rumunii umożliwił mi choć w pewnym stopniu poznanie tego ciekawego kraju, jego historii, tradycji, a przede wszystkim wspaniałych ludzi z trzech, odmiennych państw – Rumunii, Turcji oraz Bułgarii. Wspólnie zgłębialiśmy szeroko pojęty temat, jakim jest uzależnienie, integrowaliśmy się podczas wielu zabaw czy świetnych wycieczek, a do Polski przywieźliśmy sporo zdjęć, wspomnień i kontaktów, co na pewno zostanie z nami na długo. Naprawdę bardzo się cieszę, że mogłam tego doświadczyć. Coś nietuzinkowego i  wartościowego! ( Wioletta K. IIc)

6NEW

I went to Romania for the Erasmus Plus Project run by European union to develop my English skills, make new friends and get to know something about the Romanian culture. This trip was an amazing experience which I will never forget. Since the first day till the last one I had a great time, I was happy to be there and I felt definitely content. I liked nearly everything beginning with the hotel ending with the small gift which I got from the Romanian students. Everything was prepared quite well, I didn't feel bored or exhausted. There was enough time to rest as well as try local dishes or just have fun. I got on well with students from other countries. I would recommend anyone this kind of adventure and I really feel that trips like that should be experienced by everyone. ( Kacper K. IIe)

13NEW

During my stay in Romania I learned a lot. Students' presentations about different types of addiction and healthy lifestyle were inspiring. I had an opportunity to meet new people and talk with them about their customs too. With some of them I stay in touch now. This was my first time in this country, so I was very excited all the time. I liked a lot a little bit of sightseeing.  I'm so lucky that I took part in Erasmus programme in Romania. I look forward to seeing some of the students in Poland soon! ( Kinga Z. Ib )

2 NEW

 

21 NEW