CO SIĘ DZIAŁO W BÂRLAD

W poniedziałek 8.04 2019 zostaliśmy powitani chlebem i solą przez nauczycieli i uczniów Liceul Tehnologic Petru Raraes w Bârlad. Po oficjalnym rozpoczęciu wizyty udaliśmy się krótkie zwiedzanie szkoły. Rumuńscy uczniowie zapoznali nas z systemem edukacji obowiązującym w Rumunii, a nauczyciele przedstawili krótką historię kraju i najciekawsze miejsca warte zobaczenia w Rumunii. Swoje talenty językowe mieliśmy okazję sprawdzić w trakcie krótkiej lekcji języka rumuńskiego. Po południu uczniowie miejscowej szkoły muzycznej dali dla nas koncert, nie mogliśmy wyjść z podziwu słuchając utworów w wykonaniu kilkuletnich dzieci grających na skrzypcach, pianinie, flecie, klarnecie i gitarze.

24NEW

15NEW

Wtorkowe przedpołudnie ,9.04.2019, spędziliśmy na zajęciach w szkole. Panie udały się na warsztaty z estetyki, panowie doskonalili swoje umiejętności kulinarne w kuchni, a nauczyciele brali udział w lekcji języka francuskiego. Po przerwie pani Alina Beatrice Anton, szkolny pedagog i doradca zawodowy, w swojej prezentacji przedstawiła najczęściej występujące problemy, z którymi młodzi ludzie muszą sobie radzić w szkole i w domu.

8NEW

Po południu odwiedziliśmy Muzeum Historyczne Vasile Parvan i planetarium.

9NEW

Środa 10.04.2019 rozpoczęła się od spotkania z panem Christianem Spiridonem miejscowym przedsiębiorcą, który opowiedział nam jak zbudował swój własny biznes nie mając praktycznie żadnych środków finansowych. Następnie uczniowie uczestniczący w projekcie przedstawili swoje prezentacje na temat uzależnień : Turcja-nikotyna, Polska-nowoczesne technologie, Rumunia –alkohol, a Bułgaria pokazała podstawowe zasady zdrowego stylu życia.

23NEW

17NEW

Późne popołudnie spędziliśmy na Erasmus Plus Party. Po obfitym posiłku, bogatym w specjały lokalnej kuchni, nadszedł czas na tańce. „Belgijka”- taniec, którego nasi uczniowie nauczyli wszystkich gości, okazała się być atrakcją wieczoru.

Rano, 11.04.2019 udaliśmy się do leżącego 130 km od Bârlad historycznego miasta Iaşi ( Jassy). Pierwszym punktem pobytu była wizyta w Fundacji „Next to You” ,gdzie sympatyczne gospodynie przedstawiły nam swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Następnie w Centrum Prewencji Narkotykowej spotkaliśmy się z pracownikiem regionalnego wydziału antynarkotykowego, który zapoznał nas z pracą oficerów policji walczących z uzależnieniem od środków odurzających.

18NEW

Popołudnie niektórzy z nas spędzili w ogromnym centrum handlowym, a inni wybrali się na zwiedzanie historycznego centrum miasta.

20NEW

Piątek, 12.04.2019 był ostatnim dniem naszego pobytu w Bârlad. W tym dniu podsumowaliśmy efekty naszej pracy w formie nagrań, które zostaną umieszczone na koncie projektu na Instagramie. Wszyscy uczestnicy wypełnili też ankietę, której wyniki posłużą do uatrakcyjnienia kolejnych spotkań.

Po południu mieliśmy czas na zakupy, a przede wszystkim na ostatnie spotkania z bułgarskimi i rumuńskimi koleżankami i kolegami. Nie obyło się bez łez. Na szczęście przed nami wizyta gości w naszej szkole w dniach 21-25 października 2019. Będzie to okazja, aby znów się spotkać.