Wizyty - Polska

O 9 rano w poniedziałek 21.10.2019 roku w holu liceum rozległy się skoczne bułgarskie, rumuńskie i tureckie pieśni ludowe. To nasz szkolny chór i jego opiekunka-Pani Katarzyna Matuszek powitali gości z partnerskich szkół z programu Erasmus+.

chór day 1

Nasze liceum odwiedziła grupa 21 uczniów i 10 nauczycieli, aby realizować projekt „Counselling at Schools”. Było to już nasze trzecie spotkanie.

Rumunia day1

Po oficjalnym powitaniu goście mieli okazję poznać zawiłości języka polskiego i nasz system edukacji. Towarzyszyli również naszym uczniom w wybranych lekcjach.

Lekcja polskiego

Lekcja polskiego 2

Lekcja polskiego 3

System edukacji PL

Szansę na delektowanie się regionalną kuchnią stworzyła nam Pani Juroszek, która przygotowała smakowite pierogi, krokiety, barszczyk i przepyszne ciasto.

Polish food

Aby ochłonąć po wysiłku umysłowym i wyzwaniach kulinarnych udaliśmy się na krótki spacer po mieście.

City tour grupa 2City tour grupa

City tour

We wtorek rozpoczęliśmy realizację zadań projektowych. Tematem przewodnim pobytu w Bielsku było powodzenie w szukaniu pracy oraz dobre i złe strony studiowania za granicą.

Dzień zaczął się od wizyty w firmie SELLEO, która odnosi sukcesy na trudnym i konkurencyjnym rynku IT. Po spotkani z Panem Dariuszem Wylonem-CCO firmy, uwierzyliśmy, że marzenia się spełniają. Wszystko jest możliwe jeżeli mamy pomysł, jesteśmy kreatywni i wytrwali w dążeniu do realizacji swoich pasji i potrafimy działać w zespole.

Selleo

Tego samego dnia poznaliśmy szeroki wachlarz programów unijnych wspierających młodych ludzi w realizacji ich ambicji edukacyjnych i zawodowych.

EU projects

Środa rano to czas odkrywania trudnej sztuki ubiegania się o pracę. Co robić, aby pracodawca z dużej grupy kandydatów do objęcia stanowiska wybrał właśnie nas pokazała nam Pani Barbara Janyga-Jońca. Po zajęciach, które zainteresowały wszystkich obecnych, uczniowie z Bułgarii i Turcji przedstawili swoje prezentacje projektowe.

Basia Janyga.2

Prezentacja Bułgaria

Prezentacja Turcja

Pogoda dopisywała, więc postanowiliśmy zabrać gości na Szyndzielnię. Dało to gościom możliwość podziwiania naszego pięknego miasta z zupełnie innej perspektywy.

Wizyta to nie tylko praca. W czwartek rano udaliśmy się na podbój Krakowa. Nasza przewodniczka-Pani Izabela Podlewska-Lasler w niezmiernie interesujący sposób opowiedziała nam o najważniejszych wydarzeniach z bogatej historii miasta. Odwiedziliśmy najciekawsze miejsca związane z naszą kulturą i przeszłością. Po tych atrakcjach ruszyliśmy na zakupy – tak przecież też poznajemy kulturę kraju.

Kraków group

Kraków group 2

Piątek, 25.10.2019r. był ostatnim dniem wizyty gości. Nagrywanie filmów, wywiady z uczestnikami, podsumowania i plan następnego spotkania w Bułgarii. Na koniec jeszcze garść wskazówek, jak napisać dobre CV.

Trudno było nam się rozstać, ale mamy nadzieję, że przyjaźnie nawiązane w tym tygodniu przetrwają znacznie dłużej.