Warsztaty zielarskie w Beskidzkim Domu Zielin "Przytulia"

WYCIECZKA do BESKIDZKIEGO DOMU ZIELIN "PRZYTULIA' w Brennej

w Beskidzkim Domu Zielin "Przytulia" w Brennej

W dniu 14.06.2022 członkowie zespołu projektowego udała się na warsztaty zielarskie prowadzone w Beskidzkim Domu Zielin "Przytulia" w Brennej. Podczas warsztatów korzystalśmy z okazji poznawania ziół oraz ich zastosowania, sposobów przetwarzania surowca zielarskiego, mitów i legend związanych z ziołami oraz wykorzystania run słowiańskich w kulturze dawnych Słowian.

Warsztaty były połączone z wykładem na temat roli ziół w tradycyjnym życiu górali beskidzkich.

Biologia; eksperymenty i kompetencje, część 2. Flora terenów najbliższych

Flora terenów najbliższych

 

Przy Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” rozpoczyna się wyznaczony w 2014 roku „Szlak Kamyka” umożliwiający odwiedzenie w czasie jednego spaceru trzech obiektów o dużych walorach przyrodniczych. Są to: zabytkowy Park Kossaków, park otaczający dawną stanicę harcerską, której kierownikiem w latach przedwojennych był druh „Kamyk” – Aleksander Kamiński, autor „Kamieni na Szaniec” oraz zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Góra Bucze”. „Szlak Kamyka” przebiega przez teren ścisłej ochrony wód ujęcia Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej w Pogórzu.

Ścieżka ma 2km długości i kończy się na północnym stoku góry Bucze (417 m n.p.m.), gdzie łączy się ze ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Góra Bucze”. Na trasie znajdują się tablice informacyjne zlokalizowane w sąsiedztwie wyżej wymienionych parków. Informacje na nich zawarte dotyczą bogatej dendroflory obu obiektów.

Grupa, która wyruszyła na wycieczkę przyrodniczą miała okazję poznać pomnikowe starodzrzewia występujące w zabytkowym Parku Kossaków.

Wyprawa miała na celu przybliżenie młodzieży bogactwa flory najbliższych terenów. Na trasie obserwowaliśmy rośliny typowe dla pory roku takie jak pierwiosnki lekarskie, przylaszczki, knieć błotną oraz fiołki wonne.

Koniec kwietnia to także okres kwitnięcia niezwykle rzadkiego gatunku jakim jest Cieszynianka wiosenna, symbol Śląska Cieszyńskiego. Szczególnie o tej porze roku warto zobaczyć jar z Cieszynianką, tym bardziej, że jest to roślina objęta ochroną ścisłą.

Pasmo Beskidu Cieszyńskiego to rejon niezwykle różnorodny biologicznie Stosunkowo dobrze zachowane łąki, regularnie wypasane przez owce są miejscem bytowania gatunków rzadkich takich jak storczyki. Na naszej trasie mieliśmy okazję zobaczyć typowy przykład takiego ekosystemu czyli łąkę kserotermiczną, położoną na południowym stoku góry Bucze. To ekosystem sucholubny, obfitujący w zioła i byliny. Bukowe lasy są zaś siedliskiem idealnym dla czosnku niedźwiedziego, bardzo cennego surowca używanego nie tylko w kuchni, ale także w zielarstwie.

Biologia; eksperymenty i kompetencje, część 1

Biologia; eksperymenty i kompetencje, część 1. Tropienie zwierzyny.

 

24.01.2022 odbyły się pierwsze zajęcia terenowe w ramach unijnego projektu "Eksperymenty i kompetencje w Bielsku-Białej". Celem tych zajęć były zimowe tropienia zwierzyny w paśmie Beskidu Małego. Mroźna pogoda oraz gruba warstwa pokrywy śnieżnej były gwarantem udanej wyprawy. Liczne tropy zajęcy, lisa i saren, były już obecne na początku szlaku, który zaczynał się w górnej części Straconki (szlak czarny). Grupa licząca 10 uczestników, podjęła się wejścia w warunkach zimowych, niebieskim szlakiem, szczytu Magurki Wilkowickiej. W trakcie wędrówki, udało się znaleźć liczne tropy zwierzyny płowej, która w trudnych warunkach zimowych przemieszcza się w kierunku dolin.

Dzik, jeleń oraz sarna to najliczniejsze ssaki występujące w paśmie Karpat, więc liczne tropy tych zwierząt dopisały podczas wycieczki. Uczniowie poznali wiele faktów dotyczących fauny i flory Beskidów. Grupa nauczyła się nie tylko rozpoznawać tropy zwierząt, poruszone zostały także kwestie ochrony kluczowych drapieżników takich jak wilk oraz jego preferencje pokarmowe. Rozmawiano także o składzie gatunkowym lasów beskidzkich w ostatnich dwu wiekach. Podczas wyprawy towarzyszyło nam błękitne niebo i słoneczna pogoda. To pozwoliło na podziwianie przepięknych, górskich panoram, dopełnionych przez naszego przewodnika informacjami z zakresu topografii i historii Beskidów. Oprócz pasm beskidzkich oglądaliśmy Tatry i Małą Fatrę.

W schronisku PTTK na Magurce grupa spędziła czas przy gorącej herbacie oraz równie gorącej dyskusji - z cyklu jak to "drzewiej bywało”. Przewodnik przedstawił historię schronisk turystycznych w paśmie Magurki Wilkowickiej. Pani Profesor Monika Bubiak nawiązała do trudów z jakimi mierzyła się ochrona gatunkowa wilka w Polsce w okresie powojennym. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego zachowanie równowagi gatunkowej wilka ma kolosalne znacznie dla szeroko pojętej bioróżnorodności. Grupa zmęczona, aczkolwiek w bardzo dobrych nastrojach, zielonym szlakiem, przez Rogacz udała się do Małej Straconki, gdzie nadszedł czas zakończenia wycieczki.

Byle do wiosny - na kolejną wyprawę, tym razem w poszukiwaniu najrzadszych okazów flory w Beskidach.