„Szanuj energię, chroń klimat” – rok 2022 „Przybij piątkę...” | Część 5

„Szanuj energię, chroń klimat” – Część 5| Energia przyszłości

„Szanuj energię, chroń klimat” – rok 2022 „Przybij piątkę...” | Część 4

„Szanuj energię, chroń klimat” – Część 4| Śmieci

„Od Kundery uczyłem się, jak pisać, a od Hrabala uczyłem się, jak żyć.”

Dzień z Pasją z Aleksandrem Kaczorowskim

W piątek, 31 marca, odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie w ramach „Dnia z Pasją”. Tym razem gościem był pan Aleksander Kaczorowski – bohemista, tłumacz literatury czeskiej, eseista, dziennikarz, autor między innymi takich książek, jak "Praski elementarz", "Ballada o kapciach" oraz nominowanej do finału Nagrody Literackiej „Nike” biografii "Ota Pavel. Pod powierzchnią", a prywatnie – przyjaciel pana profesora Jerzego Marka, naszego szkolnego polonisty.

Podczas swojej wizyty opowiedział między innymi o tym, jak zaczęła się jego przygoda z literaturą czeską i co skłoniło go do rozpoczęcia studiów bohemistycznych. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się wiele na temat dwóch czeskich pisarzy: Bohumila Hrabala oraz Milana Kundery. Nasz gość zwrócił uwagę na fenomen Hrabala, który – jego zdaniem – „do końca życia pozostał poetą, który pisał prozą”, a na zwykłą, otaczającą go rzeczywistość spoglądał tak, jakby była ona swego rodzaju objawieniem. Przybliżanie sylwetki tego niezwykle interesującego twórcy stało się również punktem wyjścia do refleksji o tym, że pisarz powinien nieustannie interesować się wszystkim, co pozornie w ogóle nie wydaje się interesujące.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się także nieco o innym czeskim pisarzu, Ocie Pavlu i jego autobiograficznej książce pod tytułem "Śmierć pięknych saren", w niesamowity sposób ukazującej zachętę do życia, mimo okropnych i traumatycznych doświadczeń, które dotknęły autora. Wreszcie mieliśmy okazję, aby dowiedzieć się, jak to się stało, że powstał "Praski elementarz" – zbiór esejów Aleksandra Kaczorowskiego, którego pisanie – jak autor sam przyznał – zajęło mu dwadzieścia lat.

Spotkanie było z pewnością bardzo wartościowym przeżyciem dla uczniów, którzy wzięli w nim udział. Nasz gość zachęcił ich do samodzielnego drążenia, mówiąc: „Trzeba szukać samemu. Właściwie po to są biblioteki, po to jest literatura”. Po zakończonej rozmowie uczniowie mieli możliwość uzyskania dedykacji autora we własnych egzemplarzach jego książek.

 

Amelia Czernek

„Szanuj energię, chroń klimat” – rok 2022 „Przybij piątkę...” | Część 3

„Szanuj energię, chroń klimat” – rok 2022 „Przybij piątkę...” | Część 3

Cambridge

„NaBakier”

Szkolne Koło Debat Oksfordzkich „NaBakier”

 

Bardzo młode, bardzo pomysłowe i bardzo zaangażowane społecznie grono uczniów Żeromskiego, zaprasza na cotygodniowe spotkania Szkolnego Koła Debat Oksfordzkich. Na zajęciach uczymy się teorii dotyczącej debatowania, przede wszystkim jednak spieramy się, szukamy kompromisów, uczymy się skutecznie argumentować, słowem – debatujemy. Jeśli chcesz być z nami trochę „NaBakier”, przyjdź na nasze zajęcia w piątki o 7:30. Opiekunem koła jest Pani D. Szkucik.