„WARTO CZYTAĆ”
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 15, kwiecień 2025 08:53
- Odsłony: 1904
I miejsce dla Igora Skalnego za film „WARTO CZYTAĆ”
Miło nam poinformować, że Igor Skalny, uczeń naszego liceum z klasy 3a, zdobył I miejsce w IV edycji międzyszkolnego konkursu filmowego „Czy czytać?” w kategorii szkół ponadpodstawowych. W ramach konkursu Igor zrealizował świetny film promujący czytelnictwo pt. „WARTO CZYTAĆ”. Konkurs, objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej, zorganizowany przez I LO im. M. Kopernika, kino „Helios”, BBODN oraz „Punkt 11”, w tym roku przebiegł pod hasłem „Per Libros Ad Astra” („Przez książki do gwiazd”). Uroczyste wręczenie nagród połączone z pokazem filmu „100 dni do matury”, odbyło się 10 kwietnia w bielskim kinie Helios. Sukces Igora Skalnego cieszy nas tym bardziej, iż na konkurs wpłynęło niemalże 30 filmów. Konkurencja była więc ogromna. Przedmiotem konkursu było stworzenie krótkiego, maksymalnie 2-minutowego filmu w technice multimedialnej o tematyce związanej z wpływem książek na życie człowieka. Cieszymy się, że Igor do realizacji swojego projektu filmowego wybrał między innymi przestrzeń Żeroma, a cytat zaczerpnięty z książki Umberto Eco, który od lat zdobi ścianę naszej biblioteki - „Kto czyta, żyje podwójnie” - stał się motywem przewodnim nagrodzonego filmu.
Zobaczcie sami:
Igorowi Skalnemu serdecznie gratulujemy i życzymy przyjemnych lektur oraz kolejnych sukcesów w dziedzinie filmu!
„Szanuj energię, chroń klimat” – rok 2022 „Przybij piątkę...” | Część 5
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 30, maj 2022 16:36
- Odsłony: 33700
„Szanuj energię, chroń klimat” – Część 5| Energia przyszłości
„Szanuj energię, chroń klimat” – rok 2022 „Przybij piątkę...” | Część 4
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 28, kwiecień 2022 11:39
- Odsłony: 33726
„Szanuj energię, chroń klimat” – Część 4| Śmieci
„Od Kundery uczyłem się, jak pisać, a od Hrabala uczyłem się, jak żyć.”
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 11, kwiecień 2023 13:49
- Odsłony: 25096
Dzień z Pasją z Aleksandrem Kaczorowskim
W piątek, 31 marca, odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie w ramach „Dnia z Pasją”. Tym razem gościem był pan Aleksander Kaczorowski – bohemista, tłumacz literatury czeskiej, eseista, dziennikarz, autor między innymi takich książek, jak "Praski elementarz", "Ballada o kapciach" oraz nominowanej do finału Nagrody Literackiej „Nike” biografii "Ota Pavel. Pod powierzchnią", a prywatnie – przyjaciel pana profesora Jerzego Marka, naszego szkolnego polonisty.
Podczas swojej wizyty opowiedział między innymi o tym, jak zaczęła się jego przygoda z literaturą czeską i co skłoniło go do rozpoczęcia studiów bohemistycznych. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się wiele na temat dwóch czeskich pisarzy: Bohumila Hrabala oraz Milana Kundery. Nasz gość zwrócił uwagę na fenomen Hrabala, który – jego zdaniem – „do końca życia pozostał poetą, który pisał prozą”, a na zwykłą, otaczającą go rzeczywistość spoglądał tak, jakby była ona swego rodzaju objawieniem. Przybliżanie sylwetki tego niezwykle interesującego twórcy stało się również punktem wyjścia do refleksji o tym, że pisarz powinien nieustannie interesować się wszystkim, co pozornie w ogóle nie wydaje się interesujące.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się także nieco o innym czeskim pisarzu, Ocie Pavlu i jego autobiograficznej książce pod tytułem "Śmierć pięknych saren", w niesamowity sposób ukazującej zachętę do życia, mimo okropnych i traumatycznych doświadczeń, które dotknęły autora. Wreszcie mieliśmy okazję, aby dowiedzieć się, jak to się stało, że powstał "Praski elementarz" – zbiór esejów Aleksandra Kaczorowskiego, którego pisanie – jak autor sam przyznał – zajęło mu dwadzieścia lat.
Spotkanie było z pewnością bardzo wartościowym przeżyciem dla uczniów, którzy wzięli w nim udział. Nasz gość zachęcił ich do samodzielnego drążenia, mówiąc: „Trzeba szukać samemu. Właściwie po to są biblioteki, po to jest literatura”. Po zakończonej rozmowie uczniowie mieli możliwość uzyskania dedykacji autora we własnych egzemplarzach jego książek.
Amelia Czernek