Lata 70-te

1969/1970

wrzesień – w związku z reformą oświaty nie było w tym roku szkolnym klas maturalnych i nie odbyła się matura. Utworzono pierwszą klasę profilowaną. Była to eksperymentalna klasa matematyczna, której wychowawcą i nauczycielką matematyki została mgr Czesława Konior.

10 lutego Szczepowi ZHP „Pożyteczni” im. S. Żeromskiego wręczono sztandar ufundowany przez Koło Przyjaciół Harcerstwa.

 

1970/1971

2 września – uroczyste otwarcie nowego pawilonu szkolnego szkoły podstawowej. Gmach główny pozostaje do wyłącznej dyspozycji liceum.

1 lutego – wicedyrektorem liceum mianowano mgr Stanisławę Ruczko, dotychczasową polonistkę z Technikum Ekonomicznego.

 

1971/1972

1 września – naukę w 5. pierwszych klasach rozpoczęło 198 uczniów (pierwszy rocznik zreformowanej 8. klasowej szkoły podstawowej). Był to początek rozwoju organizacyjnego liceum i wprowadzenia po reformie oświaty nowych przedmiotów nauczania: zajęć technicznych w kl. I-IV, wych. plastycznego w kl. I-III, higieny i wychowania obywatelskiego w kl. IV oraz nadobowiązkowo drugiego języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, przysposobienia sportowego i tzw. fakultetów w kl. IV: humanistycznego, matematyczno-fizycznego, biologiczno-chemicznego i geograficzno-ekonomicznego. Rozpoczęto też w tym roku wprowadzanie systemu klasopracowni: języka polskiego, języka rosyjskiego, języka angielskiego i francuskiego, historii, geografii, matematyki, fizyki, chemii, biologii, wych. technicznego i plastycznego.

12 lutego – uroczystość 20-lecia szkoły. Okolicznościowa akademia w Domu Muzyki. Podczas prac związanych z budową pawilonu dla szkoły podstawowej, zniszczono stare boisko, nowe odbudowano na wiosnę 1972 r.

 

1972/1973

1 września naukę w już 7 klasach pierwszych rozpoczęło 263 uczniów. Wzrost liczby uczniów spowodowany był m.in. faktem zajęcia przez filię Politechniki Łódzkiej części budynku LO im. M. Kopernika.

Przy liceum powstaje Koło PTTK nr 71. Prezesem Koła zostaje Piotr Bachta, opiekunem mgr Krystyna Gołębiowska. Członkowie koła organizowali zimowe i letnie wyjazdy wypoczynkowe, spotkania andrzejkowe, wieczory poezji poświęcone tematyce górskiej, wyjazdy do Krakowa na spektakle teatralne.

20 listopada po raz pierwszy w liceum obchodzono Dzień Patrona i uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar szkoły. Na stałe ten dzień wchodzi do kanonu uroczystości szkolnych.

9 grudnia oddanie do użytku przewiązki łączącej główny gmach liceum z pawilonem szkoły podstawowej.

26 czerwca – rekordowa liczba kandydatów ze szkół podstawowych przystąpiła do egzaminu wstępnego do liceum (z języka polskiego i matematyki – 300 osób).

 

1973/1974

1 września – powstały pierwsze klasy o profilu biologiczno-chemicznym i humanistycznym. Na skutek dużej liczby uczniów i małej ilości sal w szkole wprowadzono drugą zmianę i nauka odbywa się od godz. 7:30 do 18:00.

Powstaje organizacja Ochotniczych Hufców Pracy, początkowo przy Drużynie Harcerskiej ZHP „Pożyteczni”. Opiekunką, a później Komendantem Szkolnym OHP, jako osobnej organizacji, zostaje mgr Małgorzata Waluś. Do rozwoju tej organizacji przyczyniła się również mgr Barbara Polak. Od tej pory młodzież naszego liceum w czasie wakacji łączyła wypoczynek z pracą. W ramach OHP odbywały się wyjazdy krajowe, głównie nad morze i zagraniczne do: Czechosłowacji, NRD, Francji, Belgii i Szkocji. Funkcje komendantów letnich obozów pełnili nauczyciele naszego liceum m.in. mgr M. Waluś, mgr B. Polak, mgr A. Major, mgr B. Kamola, mgr K. Bębenek, mgr S. Kocurkiewicz.

kwiecień – Koło PTTK zorganizowało w czasie ferii wiosennych „Wiosnowisko” – tygodniowy obóz w Rajczy.

1 maja – nawiązanie współpracy z czechosłowackim gimnazjum w Orłowej. W ramach współpracy odbywały się (na zasadzie wymiany) wycieczki klas, wzajemny udział przedstawicieli liceum i gimnazjum w uroczystościach szkolnych (np. Dzień Patrona, rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego itd.), udział w uroczystościach 70-lecia i 75-lecia Gimnazjum w Orłowej, mecze piłki siatkowej, wspólne zloty.

sierpień – Koło PTTK zorganizowało letni obóz kajakowy po Krutyni i jeziorach Puszczy Piskiej – op. mgr K. Gołębiowska.

 

1976/1977

20 sierpnia – decyzją Wydziału Oświaty i Wychowania w Bielsku-Białej powstaje „Zespół Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego”, a Szkoła Podstawowa nr 22 podporządkowana zostaje administracyjnie liceum.

1 września – w liceum w 28. oddziałach naukę rozpoczyna ponad 882. uczniów, nauczycieli jest aż 50.

listopad – na Konkursie Krasomówczym dla młodzieży szkół średnich w Golubiu-Dobrzyniu wyróżnienie otrzymał ucz. Jacek Adamczyk – op. mgr K. Gołębiowska.

luty – obóz narciarski Koła PTTK w Bukowinie Tatrzańskiej.

maj-czerwiec – 238 abiturientów przystępuje do egzaminu dojrzałości. Jest to dotychczas największa liczba maturzystów w prawie 25-letniej historii szkoły.

lipiec – obóz OHP w Sianożętach – op. mgr A. Adamczyk, mgr E. Zając.

sierpień – obóz wędrowny PTTK: Krynica Górska-Bieszczady – op. mgr K. Gołębiowska.

 

1977/1978

październik – tygodniowa wycieczka szkoleniowa członków PTTK, uczniów naszej szkoły w Góry Bielskie i Masyw Śnieżnika.

22-23 października – obchody 25-lecia liceum i II Zjazd Absolwentów. Uroczysta akademia odbyła się w Teatrze Polskim. Wybito medalion okolicznościowy z podobizną S. Żeromskiego i wydano okolicznościowy album zawierający historię szkoły. W zjeździe uczestniczyło 350 absolwentów. Sztandar szkoły odznaczono odznaką „Za zasługi dla województwa bielskiego”.

15 grudnia – decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania w Bielsku-Białej z dniem 1 stycznia 1978 r. powstaje „Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej”. W skład zespołu wchodzą: III Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego i Szkoła Podstawowa nr 22 im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej.

29 marca – liceum zgłasza swój akces do udziału w ruchu szkół stowarzyszonych UNESCO.

 

1978/1979

wrzesień – rozpoczęto pierwsze, eksperymentalne lekcje informatyki, które prowadziła mgr S. Kocurkiewicz. Liceum posiadało jeden komputer.

Otwarcie świetlicy szkolnej, która pełni również funkcję klubu harcerskiego.

18 stycznia – liceum zostaje przyjęte do szkół stowarzyszonych UNESCO.

1 marca – otwarcie laboratorium językowego na 20 stanowisk.

12 czerwca – Zlot Przyjaźni (na szczycie Czantorii) młodzieży naszej szkoły i Gimnazjum w Orłowej.

27 czerwca-13 lipca – obóz OHP w Augustowie – op. mgr R. Niespał.