System oceniania

CELE OGÓLNE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

• Wszechstronny rozwój sprawności fizycznej i motorycznej, podniesienie poziomu wydolności fizycznej, powiększenie potencjału zdrowotnego młodzieży.

• Rozbudzenie zainteresowań różnymi formami aktywności ruchowej, zdrowotnej, rekreacyjnej oraz wyposażenia uczniów w wiedzę i umiejętności umożliwiające im aktywne uczestnictwo w tych formach ruchu.

ZASADY OCENIANIA

• Ucznia obowiązuje sześciostopniowa skala ocen zgodnie z wewnątrzszkolnym systemem oceniania.

• Nauczyciel zapoznaje we wrześniu uczniów z wymaganiami programowymi i kryteriami oceniania.

• Oceniając ucznia z wychowania fizycznego brany jest pod uwagę przede wszystkim jego wysiłek wkładany w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki zajęć, systematyczność aktywnego! udziału w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach na rzecz sportu szkolnego.

• Umiejętności ruchowe ucznia oceniane są na podstawie zadań kontrolno-oceniających pozwalających na ustalenie poziomu opanowania tych umiejętności.

• Uczeń ma prawo do poprawy każdej oceny w ciągu dwóch tygodni chyba, że ustali z nauczycielem inny termin.

• Jeżeli uczeń z przyczyn losowych nie będzie na sprawdzianie to powinien go zaliczyć w ciągu trzech tygodni chyba, że ustali z nauczycielem inny termin.

• Częste zwolnienia z wychowania fizycznego pisane przez rodziców mogą wpłynąć na obniżenie oceny.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

OCENA CELUJĄCA

• Uczeń wykazuje bardzo dużą aktywność i zaangażowanie na lekcjach.

• Wykonuje ćwiczenia i zadania ruchowe z maksymalnym wykorzystaniem swoich możliwości.

• Wykazuje się wysoką inwencją twórczą na lekcjach oraz aktywną pomocą w ich organizacji.

• Chętnie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych, bierze udział w zawodach międzyszkolnych i szkolnych oraz prowadzi aktywność sportową poza szkołą.

• Prowadzi sportowy i higieniczny tryb życia.

• Systematycznie uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego, nie ma godzin nieusprawiedliwionych oraz dużej ilości zwolnień tylko z wychowania fizycznego w danym dniu.

• Wykonuje zadania kontrolno – oceniające na poziomie swoich maksymalnych możliwości.

• Wykazuje się bardzo wysoką wiedzą w zakresie:

OCENA BARDZO BOBRA

• Uczeń wykazuje dużą aktywność i zaangażowanie na lekcjach.

• Wykonuje ćwiczenia i zadania ruchowe z wykorzystaniem swoich wysokich możliwości.

• Wykazuje się inwencją twórczą, aktywnym udziałem w zajęciach i pomocą w ich organizacji.

• Wykazuje się aktywną postawą na zajęciach pozalekcyjnych, udziałem w zawodach międzyszkolnych i szkolnych oraz aktywnością sportowa poza szkołą.

• Prowadzi sportowy i higieniczny tryb życia.

• Wykonuje zadania kontrolno – oceniające na poziomie swoich możliwości.

• Wykazuje się bardzo dobrą wiedzą w zakresie:

OCENA DOBRA

• Uczeń wykazuje przeciętną aktywność i zaangażowanie na lekcjach.

• Wykonuje ćwiczenia i zadania ruchowe z średnim wykorzystaniem swoich możliwości.

• Wykazuje przeciętną inwencję twórczą i rzadko pomaga w organizacji zajęć.

• Niesystematycznie uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego, nie ma godzin nieusprawiedliwionych oraz dużej ilości zwolnień z wychowania fizycznego.

• Wykonuje zadania kontrolno – oceniające na poziomie swoich możliwości.

• Wykazuje się dobrą wiedzą w zakresie:

OCENA DOSTATECZNA

• Uczeń wykonuje ćwiczenia i zadania ruchowe z małym wykorzystaniem swoich możliwości.

• Nie wykazuje się inwencją twórczą, nie pomaga w ich organizacji zajęć.

• Nie wykazuje się aktywną postawą na zajęciach pozalekcyjnych, nie uczestniczy w zawodach międzyszkolnych i szkolnych oraz nie prowadzi aktywności sportowej poza szkołą.

• Uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego nie systematycznie , ma godziny nieusprawiedliwione oraz dużą ilość zwolnień od rodziców.

• Nie wykonuje zadań kontrolno – oceniających na poziomie swoich możliwości.

• Wykazuje widoczne braki w wiedzy w zakresie:

OCENA DOPUSZCZAJĄCA

• Uczeń nie wykazuje żadnej aktywności i zaangażowania na lekcjach.

• Na zajęciach wykonuje ćwiczenia i zadania ruchowe znacznie poniżej swoich możliwości.

• Nie wykazuje żadnej inwencji twórczej, nigdy nie pomaga w organizacji zajęć.

• Nie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych, w zawodach międzyszkolnych i szkolnych, nie prowadzi żadnej aktywności sportowej poza szkołą.

• W zajęciach wychowania fizycznego, uczestniczy sporadycznie ma godziny nieusprawiedliwione oraz dużą ilości pojedynczych zwolnień z wychowania fizycznego .

• Wykonuje zadania kontrolno – oceniające zdecydowanie poniżej swoich możliwości.

• Wykazuje się bardzo słabą wiedzą w zakresie:

OCENA NIEDOSTATECZNA

• Uczeń wykazuje minimalną aktywność i zaangażowanie na lekcjach.

• Wykonuje ćwiczenia i zadania ruchowe zdecydowanie poniżej swoich możliwości lub nie wykonuje ich wcale.

• Nie wykazuje inwencji twórczej, nigdy nie pomaga w organizacji zajęć.

• Nie bierze udziału w żadnych zajęciach pozalekcyjnych, zawodach międzyszkolnych i szkolnych, nie prowadzi aktywności sportowej poza szkołą.

• Sporadycznie uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego nie uzyskując wymaganej 50% frekwencji.

• Ma dużo godzin nieusprawiedliwionych oraz pojedynczych zwolnień z wychowania fizycznego .

• Wykonuje zadania kontrolno – oceniające zdecydowanie poniżej swoich możliwości lub nie nie wykonuje ich wcale.

• Nie posiada wiedzy w zakresie: