Przedsiębiorczość 2011/2012

Aktualności:

  • W tym roku w naszej szkole działa miniprzedsiębiorstwo "Handmade". Wspólnikami są uczniowie klasy II a. "Handmade" produkuje i sprzedaje rękodzieło z wikliny papierowej. Zapraszamy na stoisko w szkole i na stronę internetową www.handmade-mm.ugu.pl.

 

Zajęcia podstaw przedsiębiorczości prowadzone są według programu "Ekonomia stosowana" opracowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości - FMP.

Dzięki współpracy naszej szkoły z FMP (http://www.junior.org.pl) uczniowie mają możliwość uczestniczenia w ciekawych programach i projektach pozwalających na poszerzenie wiedzy z zakresu ekeonomii oraz zdobycie praktycznych umiejętności i doświadczeń w przedsiębiorczym działaniu.

Programy najbardziej popularne wśród młodzieży to:

  • Dzień przedsiębiorczości - projekt, który pozwala uczniom na odbycie jednodniowej praktyki w wybranym miejscu pracy, aby mogli zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie. Uczniowie dowiadują się również, jakie wykształcenie, umiejętności i predyspozycje są niezbędne do wykonywania danego zawodu.

Bardzo serdecznie dziękujemy pracownikom i właścicielom firm, którzy w ostatnich latach przyjęli na praktyki naszych uczniów. Liczymy na owocną współpracę w przyszłości.

  • Młodzieżowe miniprzedsiebiorstwo - projekt, w ramach którego uczniowie uczestniczą w grze edukacyjnej polegającej na założeniu w szkole własnej firmy zorganizowanej na wzór spółki jawnej. Prowadząc taką firmę uczniowie szukają pomysłu na produkt, przygotowują biznesplan przedsięwzięcia, gromadzą kapitał, podejmują działania marketingowe, produkują i sprzedają swoje produkty (usługi), prowadzą dokumentację finansową, podejmują ryzyko biznesowe. Zdobywaja w ten sposób bardzo cenne doświadczenia.

Rodziców, którzy chcieliby wesprzeć działalność swoich dzieci i ich przyjaciół w takim przedsięwzięciu, zapraszamy do współpracy w charakterze konsultantów.

Uczniowie mogą ponadto uczestniczyć w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej, poznając w praktyce zasady funkcjonowania giełdy (inwestując wirtualne pieniądze), a także zgłębiać tajniki rynku kapitałowego uczestnicząc w kursie e-learningowym "Rekiny przedsiębiorczości". Oba te projekty realizuje Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego.

Wszystkie opisane tu formy aktywności uczniów powiązane są z konkursami, w których na najlepszych czekają ciekawe nagrody.

Uczniowie szczególnie zainteresowani wiedzą ekonomiczną i zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem gospodarki mogą poszerzać swoją wiedzę i startować w olimpiadach:

 - indeksy najlepszych uczelni
 - sprzęt komputerowy, palmtopy, aparaty fotograficzne
 - stypendia oraz nagrody finansowe dla najlepszych
 - udział w elitarnym kursie oraz książki dla zakwalifikowanych do etapu okręgowego.

  - indeksy na studia
  - nagrody pieniężne i stypendia naukowe
  - nagrody rzeczowe – laptopy i nie tylko...
  - wyjazdy zagraniczne, staże i praktyki
  - nagrody specjalne
  - dodatkowe atrakcje.

Życzę Wam dużo emocji i satysfakcji podczas uczestnictwa w proponowanych projektach oraz sukcesów w konkursach i olimpiadach.

A oto serwisy internetowe, które mogą Was zainteresować:

Anna Janczewska