Kurs CCNA Discovery

Program CCNA Discovery umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych, ułatwiających podjęcie pracy na stanowisku technika w zakresie obsługi sieci komputerowych, obsługi klientów czy wsparcia sprzedaży. Studenci biorący udział w programie CCNA Discovery nie muszą dysponować specjalistycznymi umiejętnościami czy wiedzą techniczną poza podstawami obsługi komputera.

Program CCNA Discovery naświetla zagadnienia związane z codzienną pracą z sieciami komputerowymi i kładzie nacisk na najważniejsze pojęcia, bazując na typach środowisk sieciowych, z którymi studenci mogą się zetknąć - od sieci w małych biurach i w domach (Small Office/Home Office - SOHO) do bardziej złożonych sieci korporacyjnych i teoretycznych modeli sieciowych. W jego skład wchodzą też zajęcia laboratoryjne prowadzone metodą "krok po kroku" ułatwiającą przyswojenie materiału. Studenci muszą postępować według szczegółowych instrukcji, a każde zadanie jest zakończone podsumowaniem i wyciągnięciem wniosków. To podejście do nauczania zagadnień związanych z sieciami komputerowymi jest zorientowane na rozwój zawodowy. CCNA Discovery to niezależny, samodzielny program, który może być powiązany z programami oferowanymi przez szkoły średnie, technika i wyższe uczelnie.

Na język polski przetłumaczone są dwa pierwsze semestry programu CCNA Discovery. Realizacja semestru trzeciego i czwartego wymaga znajomości języka angielskiego.

CCNA Discovery 1- Sieci dla domu i małych przedsiębiorstw

1.   Wstęp do komputerów i aplikacji

2.   Oprogramowanie komputerów osobistych

3.   Podłączenie do sieci

4.   Połączenie z Internetem z wykorzystaniem dostawcy usług internetowych

5.   Adresacja sieciowa

6.   Usługi sieciowe

7.   Technologie bezprzewodowe

8.   Podstawy zabezpieczeń

9.   Rozwiązywanie problemów z siecią

CCNA Discovery 2 - Praca w małym i średnim przedsiębiorstwie lub dla dostawcy usług internetowych

1.      Internet i jego zastosowanie

2.      Dostawca usług internetowych (ISP) - wsparcie techniczne

3.      Planowanie modernizacji sieci

4.      Planowanie struktury adresacji

5.      Konfiguracja routera ISR

6.      Routing

7.      Usługi ISP

8.      Odpowiedzialność ISP

CCNA Discovery 3 – Introducing Routing and Switching in the Enterprise (Wprowadzenie do routingu i przełączania w przedsiębiorstwie)

1.      Networking in the Enterprise

2.      Exploring in the Enterprise Network Infrastructure

3.      Switching in an Enterprise Network

4.      Addressing in an Enterprise Network

5.      Routing with a Distance Vector Protocol

6.      Routing with a Link-State Protocol

7.      Implementing Enterprise WAN Links

8.      Filtering Traffic Using Access Control Lists

9.      Troubleshooting an Enterprise Network

CCNA Discovery 4 – Designing and Supporting Computer Networks (Projektowanie i utrzymanie sieci komputerowych)

1.      Introducing Network Design Concepts

2.      Gathering Network Requirements

3.      Characterizing the Existing Network Design

4.      Identifying Application Impacts on Network Design

5.      Creating the Network Design

6.      Using IP Addressing in the Network Design

7.      Prototyping the Campus Network

8.      Prototyping the WAN

9.      Preparing the Proposal

Opanowanie treści programowych przygotowuje do zaliczenia egzaminu certyfikującego na pierwszy stopień zawodowy Cisco - Cisco Certified Networking Associate (CCNA). Absolwenci Akademii uzyskują wiedzę potrzebną do ewentualnego dalszego studiowania zagadnień związanych ze złożonymi sieciami komputerowymi.

Jeden semestr kursu obejmuje 70 godzin lekcyjnych.