2014 Essen

Po 18 godzinach spędzonych w autokarze dojechaliśmy na miejsce około godziny 10.30, rodziny goszczące już na nas czekały. Niedziela była tzw. dniem rodzinnym. Niektórzy z nas mieli możliwość wyjazdu do Kolonii, zwiedzania miasta i Katedry, inni poznawali miasto Essen.

W poniedziałek o 8.30 zgromadziliśmy się w szkole Gymnasium am Stoppenber w Essen, zostaliśmy bardzo miło  przywitani przez Dyrektora Szkoły i zapoznani z funkcjonowaniem szkoły niemieckiej, a następnie został omówiony program pobytu. Od 10.35 braliśmy udział w zajęciach lekcyjnych, jedna godzina lekcyjna trwała 65 minut! Następnie na sali gimnastycznej uczestniczyliśmy w różnych śmiesznych zabawach integracyjnych. Mieliśmy możliwość wzajemnego poznania się, było bardzo wesoło!  Obiad jedliśmy na stołówce w szkole, ciekawostką był deser w postaci kubeczków z budyniem z Biedronki! Wieczorem spotkaliśmy się w kręgielni i graliśmy, ależ były emocje !!!

We wtorek o godz. 8.00 spotkaliśmy sie przed szkołą, gdzie czekał na nas samochód, do którego załadowaliśmy rowery i nasze bagaże, a pociągiem pojechaliśmy do miejscowości Dorsten. W Dorsten przesiedliśmy się na rowery i jechaliśmy wzdłuż rzeki Lippe do miejscowości Wesel (około 25km). Po drodze podziwialiśmy piękne krajobrazy, jadąc po bardzo dobrze przygotowanych ścieżkach rowerowych. Nasza podróż przerywana była częstymi postojami, związanymi z uzupełnieniem kalorii i zaczerpnięciem oddechu. Po około 4 godzinach dojechaliśmy do celu podróży, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w bardzo uroczym krajobrazowo miejscu, bezpośrednio nad rzeką. Pyszna obiadokolacja, (lassagne) postawiła wszystkich na nogi. Mimo wcześniejszego zmęczenia, bez ociągania wsiedliśmy ponownie na rowery i udaliśmy się do miasteczka Wesel na wieczorne zwiedzanie. Po powrocie, dalej integrowaliśmy się do późnych godzin nocnych. Bariery językowe nie były dla nas żadną przeszkodą.

W środę po śniadaniu  mieliśmy możliwość nauki pływania w canoe (rodzaj kajaka) na rzece Lippe. Tworzyliśmy zgrane 3 i 4 osobowe zespoły i już po pierwszych ruchach wiosłem widać było, że nieźle sobie radzimy. Także pogoda nam dopisała. Wieczorem, przy potrawach z grilla świętowaliśmy nasze sukcesy, w końcu nikt nie wpadł do wody, a wszyscy dobrze się bawili. Czas uprzyjemniało nam wspólne śpiewanie polskich i niemieckich piosenek przy akompaniamencie gitary i ukulele.

W czwartek po śniadaniu, w grupach mieszanych językowo tworzyliśmy kolaże na temat przyjaźni. Następnie przygotowywaliśmy się do polsko - niemieckiej mszy świętej, która miała się odbyć w piątek. Po obiedzie, wykwaterowaniu i załadowaniu bagaży, pojechaliśmy na rowerach do Dorsten, gdzie załadowaliśmy rowery  na furgonetkę i pociągiem wróciliśmy do Essen.

W piątek o 9.00, w budynku przy szkole odbyła sie nasza polsko- niemiecka msza, którą prowadzili polski i niemiecki ksiądz. Wszyscy uczestnicy brali czynny udział w nabożeństwie poprzez śpiew i czytanie intencji mszalnych po polsku i po niemiecku. Po mszy świętej było wspólne śniadanie na terenie szkoły, w którym towarzyszyli nam księża. Dzieliliśmy się wrażeniami i wspominaliśmy nasz pobyt w Niemczech.

O 15.45 był zaplanowany odjazd autobusu do Polski, ale spóźnił się około 2 godzin, więc mieliśmy dużo czasu na pożegnania i uściski. To był niezapomniany tydzień spędzony w przyjacielskiej atmosferze. Nadal pozostajemy w kontakcie z naszymi przyjaciółmi.

Nasz pobyt w Niemczech w Essen od 21.09.2014 do 26.09.2014 ramach wymiany polsko-niemieckiej umożliwił nam poznanie nowych ludzi, mimo, że posługują się innym językiem ojczystym. Bez większych problemów porozumiewaliśmy się po niemiecku i angielsku, bariery językowe zostały w 100% przełamane!

Oczekujemy na przyjazd naszych gości prawdopodobnie w zimie 2015r.