2010 Essen

Dziesięciolecie polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, pod tym hasłem odbyło się tegoroczne spotkanie z naszymi znajomymi z Essen/Niemcy.

Dyrektor tamtejszej szkoły (Gimnasium am Stoppenberg) pan Göbel przywitał bardzo serdecznie wszystkich uczestników spotkania – nauczycieli i uczniów, dziękując za zaangażowanie w organizowanie tych, jak podkreślił, bardzo potrzebnych kontaktów. Wspomnieniom nie było końca. Okrągły jubileusz wymiany uświetniła swoją obecnością nasza pani dyrektor Aleksandra Pękala.

 


 

Poczęstunek w pokoju nauczycielskim - pierogi ruskie i kanapeczki-koreczki, przygotowane przez dyrekcję, nauczycielki oraz młodzież – były wspaniałe!

 

 

 

NASZE WSPOMNIENIA

 

Po ok. 16 godzinach podróży autokarem czekaliśmy na „nasze rodziny” na dworcu w Essen. Jeszcze nie wiedzieliśmy, co nas czeka…

 

„Pierwsze koty za płoty” - zabawy integracyjne!

 

„Zollverein” – aż nie do wiary, co może się mieścić w byłej kopalni węgla kamiennego!

 

 

Zwiedzaliśmy powstałe tutaj muzeum i wystawę oraz pracowaliśmy nad projektami plastycznymi "Jak polepszyć świat?" oraz stworzyliśmy własny "quidebook" - przewodnik po „kopalni”. Dużo czasu tu spędziliśmy… 

 

Efektem  były nasze prace przedstawione m.in. na corocznym jarmarku w szkole naszych przyjaciół Gimnazjum am Stoppenberg. Mieliśmy swoje stoisko!

  • Wspomnienia i prezentacja multimedialna dotycząca dziesięciolecia wymiany,
  • Degustacja barszczu – naszej roboty!
  • Sprzedaż kartek świątecznych oraz kolczyków (własnoręcznie robionych!)
  • Degustacja i sprzedaż polskich słodyczy (krówki, Prince polo, kukułki)

Zarobione pieniądze przekazaliśmy na cele akcji charytatywnej „Pola nadziei” – pieniądze są zbierane na hospicjum w Bielsku-Białej.

 

 

W drugiej połowie maja czekamy na przyjazd naszych gości w ramach rewizyty.

Do zobaczenia!