Stypendia dla najlepszych uczniów województwa śląskiego

Stypendia dla najlepszych uczniów województwa śląskiego

19 września w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów najlepszym uczniom szkół ponadpodstawowych województwa śląskiego.

Członek Zarządu Województwa Śląskiego Pani Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, składając młodym ludziom gratulacje stwierdziła: „Są państwo crème de la crème naszego regionu. Najlepszymi z najlepszych. Wiedza to wielka moc i siła. Wiedza to przyszłość. Gratuluję państwu osiągniętych sukcesów i ogromnego zaangażowania. Gratulacje składam też na ręce nauczycieli, wszyscy bowiem wiemy, jak ważna jest potrzeba stworzenia tandemu na linii mistrz i uczeń. Dziękuję za odkrycie tych talentów.”

Jednym z wyróżnionych jest nasz uczeń - maturzysta Grzegorz Paciecha z klasy 3 c, który w imieniu stypendystów został poproszony o wygłoszenie przemówienia. W tym wyjątkowym gronie znalazła się jeszcze tylko jedna osoba z Bielska -Białej -  uczennica Szkoły Muzycznej.

Zarząd Województwa Śląskiego przyznał 30 stypendiów dla najzdolniejszych uczniów naszego województwa w ramach „Programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży województwa śląskiego obowiązującego od lipca 2018 roku do czerwca 2021 roku”.

Stypendium jest wyróżnieniem indywidualnym dla ucznia szkoły ponadpodstawowej/ ponadgimnazjalnej, którego zainteresowania wykraczają poza obowiązujący program nauczania i który może poszczycić się znaczącymi osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub sportowymi. Musi także uzyskać w ostatnim roku szkolnym średnią ocen 4,80 oraz udokumentować wszystkie wybitne osiągnięcia.

Serdecznie gratulujemy Grzegorzowi i życzymy dalszych sukcesów."

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Zapraszamy serdecznie całą społeczność szkolną na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek, 3 września, o godzinie 9.00 dla uczniów szkoły podstawowej i o godzinie 10.00 dla uczniów gimnazjum i liceum.

Całość poprzedzona będzie Mszą Świetą o godzinie 8.00 w bielskiej Katedrze św. Mikołaja.

Dzień Otwarty w ZSO im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej.

Dzień Otwarty w ZSO im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej.

do1

W dniu 24.04 odbył się Dzień Otwarty w naszej szkole.

Uczniowie 1 i 2 klasy Liceum wraz z opiekunami przygotowali w klasach prezentacje przedmiotowe. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia, wygłaszali krótkie wykłady i częstowali gości ciastkami i napojami.

do5

W sali nr 7 wyświetlany był film, promujący naszą szkołę. Nad całością czuwał Samorząd Uczniowski, który przydzielał grupom oprowadzaczy, wręczał biuletyn informacyjny oraz służył radą i pomocą.

Goście z trzecich klas Gimnazjum, którzy odwiedzili naszą szkołę, wychodzili zadowoleni i pełni wrażeń po zaprezentowanych atrakcjach.

Dzień Otwarty można uznać więc za udany :)))

Szkoda, że to już koniec eksperymentowania…

Szkoda, że to już koniec eksperymentowania…

W kwietniu 2017 r. rozpoczęliśmy trwającą ponad rok przygodę z projektem „Kreatywny eksperymentator”, który realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Rozpoczynało się dla nas coś nowego, intrygującego i ciekawego… na Uniwersytecie Śląskim. Z jednej strony wspaniała przygoda i mnóstwo niespodzianek a z drugiej możliwość nabycia nowej wiedzy i umiejętności przetransformowania wiedzy teoretycznej na praktykę.

Na początku zmierzaliśmy się z tematami psychologicznymi. 16 godzin poświęconych było zagadnieniom w zakresie komunikowania się, współpracy, myślenia krytycznego i kreatywnego. Z każdym wyjazdem było coraz ciekawiej. Po części psychologicznej nastąpił najbardziej interesujący i frapujący dla nas etap – mianowicie 37! godzin z chemią na żywo! Wspaniali prowadzący, ciekawe zajęcia, jednym słowem piękna chemia.

Mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć na żywo związki i reakcje, które na co dzień możemy podziwiać jedynie na papierze ale też każy z nas miał możliwość przeprowadzić syntezę aspiryny, próbę Tollensa, elektrolizę, reakcję z kwasami utleniającymi, zmiany kolorów manganu, otrzymać srebro i oczywiście wiele innych, a efekty naszej pracy zostały uwiecznione na zrobionych przez nas własnoręcznie posterach, które można zobaczyć na szkolnych korytarzach. Myślę, że dużo przydatnych informacji zostanie w naszych głowach i przede wszystkim wiele wspomnień.

Nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie ogromny wkład ze strony szkoły i przede wszystkim Pani Profesor Dagny Lenartowicz – Dyczek, która umożliwiła nam tę wspaniałą przygodę i wspierała nas na każdym jej etapie. Po skończonym projekcie wszyscy z uśmiechami na twarzach możemy zdecydowanie powiedzieć, że nikt się nie zawiódł i projekt zdecydowanie spełnił nasze nadzieje.

Po zakończeniu projektu - każdy z nas (pomimo czasem doskwierającego zmęczenia) był bardzo zadowolony. Wszyscy z uśmiechami na twarzach możemy zdecydowanie powiedzieć, że BYŁO WARTO! Nikt się nie zawiódł i projekt zdecydowanie spełnił nasze oczekiwania. Wszyscy mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś pojawi się okazja odwiedzić Uniwersytet Śląski i z niecierpliwością na to czekamy…

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Włoszech

23 kwietnia odbył się VIII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Włoszech organizowany przez
IV LO. im. Generała Stanisława Maczka w Katowicach.

Z radością informujemy, że drużyna z naszej szkoły - Aleksandra Kopecka z kl. 2e oraz Natalia Rusin z kl. 2a pod opieką Pani Magdaleny Lubickiej-Bajor oraz Pani Anny Wojtaszek-Ziobro zajęły II miejsce.

KM61

Konkurs składał się z dwóch części - testu pisemnego, w którym wyłoniono pięć najlepszych drużyn, które wzięły udział w II, ustnym etapie konkursu.

Wszystkie drużyny, które znalazły się w finale pochodziły z bielskich szkół.

W oczekiwaniu na wyniki można było wysłuchać wykładu o Leonardo da Vinci przygotowanym przez Panie Profesor z Uniwersytetu Śląskiego.

Drugi etap konkursu składał się z quizu polegającego min. na rozpoznaniu znanych zabytków, dań lub osób a każda grupa mogła wybrać poziom trudności pytań.