Wymiana Włochy-Polska

Wymiana Italia-Polonia

Magda 1

Mimo że Matteo Salvini zamknął porty by uniemożliwić niepożądanym gościom przedostanie się na Półwysep Apeniński, wycieczce Żeromskiego udało się go przechytrzyć i samolot z uczniami III LO wylądował 17 września na lotnisku w Bergamo. Zapoczątkowało to 2. edycję polsko-włoskiej wymiany uczniów szkół średnich z Bielska- Białej i włoskiego Mondovi’. Przyporządkowani do swoich rodzin, uprzednio wypełniwszy ankiety personalne, licealiści podjęli się brawurowego zadania – nauczyć włoskich rówieśników komunikowania się w języku angielskim, ponieważ mimo, że jest to przedmiot powszechnie nauczany w tamtejszych szkołach, to jednak znani ze swojej niechęci do języka królowej Elżbiety Włosi nie są w nim tak biegli jak mogłoby się to wydawać. Żeby jednak było sprawiedliwie i aby również polscy uczniowie mogli coś wynieść z owej wymiany, organizatorzy tegoż przedsięwzięcia z ramienia liceum w Mondovi’ zaplanowali wiele atrakcji dla uczniów Żeroma. Dlatego też, przy akompaniamencie języka angielskiego z włoskim akcentem, zwiedzili muzeum kina, historyczne centrum Turynu i stadion Juventusu na murawę którego dzień później wybiegli Cristiano Ronaldo i spółka. Oprócz tego Mediolan, w którym królowały modelki biorące udział w Fashion Weeku, fabrykę Ferrero w Albie (z której udało im się wynieść tonę kontrabandy) i starówkę na wzgórzu w Bergamo. Ponadto odbył się „dzień sportu”, na którym Włosi zobaczyli dlaczego to Polska (choć z mizernym skutkiem) a nie oni zagrali na ostatnich Mistrzostwach Świata w Rosji. Nie obyło się również bez kosztowania dokonań tamtejszej kuchni i narażenia się kelnerom, kiedy to niektórzy mieli czelność prosić o keczup do pizzy. Po tygodniowym pobycie, w którym królowały bezchmurne niebo i temperatura osiągająca ponad 20 st. C, przyszedł czas na zmianę ról i powrót do Polski. Ubranych letnio przyjaciół z południa Europy przywitała minusowa temperatura na lotnisku w Krakowie. Po pierwszym szoku, udało im się jednak dojść do siebie i następny dzień rozpoczęli od lekcji matematyki w szkole (był to zaplanowany zabieg, by przekonać ich, że są dużo gorsze rzeczy od syberyjskich temperatur). Następnie wycieczka zwiedziła Bielsko, browar w Żywcu, muzeum Śląskie w Katowicach i Auschwitz – Birkenau. Ostatnim przystankiem na trasie był Kraków, w którym mogli zobaczyć na własne oczy….włoski obraz Leonardo da Vinci – „Damę z gronostajem”. Po zwiedzeniu Wawelu, przyszedł czas na pożegnanie, Włosi udali się na lotnisko i wrócili do domu z, jak sami przyznają, innym i dużo lepszym obrazem Polski niż pierwotnie mieli w głowach.

link do prezentacji z zdjęciami z wymiany włosko-polskiej.

 

https://prezi.com/p/of9udt-hvkic/wymiana

 

 

Tekst: Łukasz Biskup

Zwolnieni z Teorii

Zwolnieni z Teorii

Idziesz do liceum i musisz wybrać profil? Napisałeś maturę i zastanawiasz się, co dalej? Nie masz pojęcia, jakie zawody są dla Ciebie i co właściwie powinieneś w życiu robić? Future Finders powstało właśnie dla Ciebie!
Future Finders to projekt realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii przez piątkę dziewczyn z bielskiego Kopernika: Julię Dwornik, Agnieszkę Kanię, Małgorzatę Kudzię, Annę Kuźniar i Aleksandrę Zacny.
Zorganizujemy dla młodych z Bielska i okolic wydarzenie, podczas którego będą mogli posłuchać przeprowadzanych na żywo rozmów z przedstawicielami różnych zawodów. Wspólnie z dziennikarzami z projektu redakcjaBB młodzież będzie mogła zapytać o kulisy pracy w danych profesjach oraz wady i zalety z nią związane.
Zaprosiliśmy do współpracy m.in. dziennikarkę Gazety Wyborczej, chirurga, architekta, filmowca, dyrektor kreatywną Trendy Hair Fashion, a nawet Polkę, która studiowała i pracowała w Londynie. Więcej o naszych gościach i harmonogramie spotkań z nimi znajdziecie na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/Future-Finders-776113316120889/

Zapraszamy!

 

Wymiana z Hiszpanią

WYMIANA POLSKO- HISZPAŃSKA ZE SZKOŁĄ RIBALTA

Z Marizą Falco, która uczy przyrody i biologii, poznałam się w trakcie kursu metodycznego Inquiry- based teaching w Dublinie.

Już tam zadecydowałyśmy, że zorganizujemy wymianę
uczniowską, która będzie stanowić nie tylko wspaniałą przygodę, ale też pozwoli naszym uczniom rozwinąć kompetencje językowe, przybliży kulturę naszych krajów, pozwoli poznać inne systemy edukacji oraz nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.
Jako, że zorganizowanie takiej wymiany to nie lada przedsięwzięcie do współpracy zaprosiłyśmy Betty Ferran Sales i Brygidę Rajcę, nauczycielki angielskiego.
Szkoła Ribalta znajduje się niedaleko Walencji, w miejscowości Castellon. To szkoła ze stuletnią tradycją, mieszcząca się w zabytkowym budynku w centrum miasta. W trakcie pobytu zostaliśmy oficjalnie powitani nie tylko przez uczniów, nauczycieli, dyrekcję, ale nawet samą panią burmistrz.
Aby przybliżyć nam historię oraz kulturę swojego regionu Hiszpanie zabrali nas na kilka wycieczek w najbliższej okolicy między innymi do Walecji czy Morelli, gdzie mieliśmy również okazję poćwiczyć angielski, jako że językiem wymiany był angielski.
W trakcie wymiany uczniowie uczestniczyli również w zajęciach przedmiotowych, głównie języka angielskiego oraz mieli okazję dokładnie zwiedzić budynek szkolny, poznać panujące tam zwyczaje i przyjrzeć się z bliska codziennej rzeczywistości szkolnej. Zakwaterowani byli u rodzin hiszpańskich i z nimi się stołowali na co dzień, z licznych relacji wynika, że bardzo im smakowała kuchnia hiszpańska, a rodziny ciepło i serdecznie się nimi zajmowały.
Ciekawym punktem wymiany były prezentacje uczniowskie, z których mogliśmy się dowiedzieć interesujących faktów dotyczących regionu , jego historii, historii szkoły oraz uczniowskich inicjatyw w ramach przedmiotu pokrewnego do naszej przedsiębiorczości.
Czekamy na naszych przyjaciół teraz w Bielsku, a oni odwiedzą nas niebawem, bo już w kwietniu :)

Agnieszka Bil

Zdjcie  AGa

Aga4Aga 2

Aga 3

Wymiana polsko-niemiecka

agata1Polsko-niemiecka wymiana uczniowska między LO im. Stefana Żeromskiego, a Gymnasium am Stoppenberg w Essen/Niemcy.

Pierwszego lutego 2019r (tj. piątek) gościliśmy 20 osobową grupę uczniów niemieckich wraz z opiekunami. W tym dniu odbyły się zajęcia integracyjne na terenie naszej szkoły, a później kontynuując integrację jeździliśmy wszyscy (uczestnicy polscy i niemieccy) na łyżwach.

Kolejny dzień był tzw. dniem rodzinnym. Opiekunowie spędzili ten dzień
w Cieszynie (polskim i czeskim), a młodzież np. w górach, w Bielsku, Go-Jumpie itp.

W niedzielę pojechaliśmy do Krakowa, gdzie spędziliśmy 3 dni. Zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem, Fabrykę Schindlera, byliśmy na kręglach i pysznych zapiekankach w dzielnicy Kazimierz. Wróciliśmy do Bielska w późnych godzinach wieczornych.

W środę spotkaliśmy się wszyscy w szkole i zostaliśmy oficjalnie przywitani przez Pana Dyrektora. Młodzież niemiecka miała okazję poznać naszą szkołę oraz wziąć udział w lekcjach.

Następnie podsumowaliśmy nasze spotkanie oraz program pobytu
i ustaliliśmy wstępnie termin rewizyty. Był czas na posiłek przed podróżą
i o godzinie 16.30 grupa niemiecka pojechała do domu. 

Spotykamy się już od ponad 18 lat dwa razy w roku.

Wymiana polsko-niemiecka to świetna możliwość kontaktu z rówieśnikami, poznanie nowych ludzi i miejsc oraz na przełamanie barier językowych.

Organizacja wymiany jest możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu z PNWM (Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie).Bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe.

(tekst: Agata Siemiątkowska)

agata2

agata3

POWER

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER 2014-2020)

to następca Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jest jednym z beneficjentów nowego programu i poprowadzi projekty wspierające m.in. mobilność kadry edukacji szkolnej, zagraniczne staże dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych, mobilność studentów z niepełnosprawnością oraz znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego. Projekty realizowane są na  zasadach obowiązujących w programie Erasmus+.

W ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój realizowany jest w naszej szkole projekt KREATYWNA EDUKACJA W JĘZYKU ANGIELSKIM , którego beneficjentami są nauczyciele różnych przedmiotów ogólnych. W ramach projektu uczestnicy otrzymali dofinansowanie na udział w szkoleniach kadry, czyli uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach lub szkoleniach za granicą.

 

Szczegółowe informacje dotyczące projektu, konkretnych mobilności, ich celów i przebiegu znajdują się w prezentacji zamieszczonej  na szkolnej stronie internetowej pod adresem:
https://prezi.com/view/xGjdP1SpuHrZwOA3L040/.