Uczniowski Kongres Kultury.

Uczniowski Kongres Kultury 2022

W dniach 17.10.-20.10.2022 r odbył się po raz kolejny Uczniowski Kongres Kultury zorganizowany przez IV LO im. KEN w Bielsku-Białej, w tym roku pod hasłem przewodnim “3xM. Miasto. Miłość. Muzyka”. W środę dziewiętnastego października uczestnicy mieli okazję wysłuchać kilku wykładów dotykających głownych motywów Kongresu. Prezentacje rozpoczęły się od przybliżenia zainteresowanym kultury skateboardingu oraz zagadnienia “redefiniowania przestrzeni publicznej”. Poruszony został także temat roli prowincji w literaturze i jej wpływ na postrzeganie miasta. Jeden z wykładów został przeprowadzony przez uczennicę III LO, Dominikę Kliber, która przybliżyła słuchaczom temat “Na obrzeżach - prowincja w polskiej prozie lat 90”. Dominika nie tylko zarysowała kontekst historyczny tamtych lat ale poruszyła także kwestie “małych ojczyzn” i “małych kultur”, aby następnie opowiedzieć o prozie takich twórców, jak Stefan Chwin, Andrzej Stasiuk, Jerzy Pilch, czy Olga Tokarczuk. W połączeniu z wypowiedziami uczniów I LO stworzyło to wartościowy wstęp do filmu “Marcowe migdały” w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Sam seans oraz późniejsza rozmowa z reżyserem pozwoliły widowni lepiej poznać dylematy nastolatków w czasach PRL-u i ich podejście do miłości, muzyki i miasta.

Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w Uczniowskim Kongresie Kultury, słuchacze z III LO.